Zpravodajství

"Košické Židy jsem na smrt neposílal," brání se nacistický zločinec Csatáry

"Košické Židy jsem na smrt neposílal," brání se nacistický zločinec Csatáry
Zdroj: TV Nova

László Csatáry popírá svou vinu. Odmítá, že by posílal na smrt košické Židy. Před soudem by měl stanout už příští týden.

Nacistický zločinec László Csatáry v úterý odmítl, že by posílal na smrt košické Židy. Informuje o tom agentura AFP. "Csatáry odmítl veškerá obvinění," řekl AFP právník sedmadevadesátiletého muže Gábor Horváth po prvním slyšení před žalobci v Budapešti.

László Csatáry se v roce 1941 podílel na deportaci tří stovek košických Židů na Ukrajinu. Tito lidé tam byli zastřeleni. Na jaře 1944, kdy sloužil jako důstojník na policejním ředitelství v Košicích, poslal 15 tisíc Židů na jistou smrt do vyhlazovacího tábora v Osvětimi.

Csatáry se trestu smrti, který dostal v roce 1948 v Československu, vyhnul tím, že po válce uprchl do Kanady, kde působil jako obchodník s uměním. Když byl v roce 1997 prozrazen, zmizel.

Nedávno však Centrum Simona Wiesenthala oznámilo, že Csatáry bydlí v Maďarsku. Tip na místo jeho pobytu získalo po vypsání finanční odměny.

Poté Csatáryho vypátrali reportéři britského deníku The Sun. Bulvární list zveřejnil o případu dvoustránkový článek. Připojil fotografii, na které Csatáry reportérům otevírá dveře svého bytu v Budapešti.

Csatáry byl prvním na seznamu nejhledanějších žijících nacistických zločinců Centra Simona Wiesenthala. Předminulý týden ho v Budapešti zadržela maďarská policie.

Související obsah

Maďarská prokuratura teď proti Csatárymu chystá žalobu. Před soud by měl Csatáry poprvé předstoupit příští týden.

Slovenská židovská komunita však žádá, aby se soud s Csatárym uskutečnil na Slovensku. "Klíčoví svědci žijí jednoznačně na Slovensku v Košicích," upozornil Pavol Sitár, místopředseda židovských náboženských obcí.
 

tn.cz / mediafax / muf
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Auto v Praze srazilo dva chodce. Jsou vážně zranění

Vážná nehoda se stala v sobotu v noci v pražských Holešovicích. Auto tam srazilo dva chodce. "40letý muž utrpěl velmi vážný úraz hlavy a mnohačetná poranění. Po resuscitaci jsme ho převezli do motolské nemocnice. 39letý muž utrpěl úraz nohou a hlavy. Při vědomí jsme ho transportovali do vinohradské nemocnice," informovali na twitteru záchranáři. Policisté nyní zjišťují, co se přesně stalo, a zda dvojice přecházela přes přechod. "Alkohol u řidiče osobního auta byl negativní," sdělila policie.

Píše se na Deník.cz