Zpravodajství

Zákon usnadní cyklistům život. Sníží se počet nehod, tvrdí experti

Zákon usnadní cyklistům život. Sníží se počet nehod, tvrdí experti
Zdroj: Mediafax

Cyklisté při jízdě po silnici často zažívají minuty hrůzy. Kvůli špatně upravené krajnici vozovky způsobují nehody, ministerstvo dopravy připravuje zákon, který cyklistům má vyjít vstříc.

Od nového zákona, který by mohl platit už příští rok, si ministerstvo slibuje především méně nehod, podle cyklistů by zase měli zmizet ze zákona absurdity. Píše o tom v pátečním vydání Mf Dnes. "Dnes jsou některé předpisy natolik absurdní, že cyklisty od jízdy na kole odrazují,“ řekl pro Mf Dnes národní cyklokoordinátor Jaroslav Martinek.
 

Může se klidně stát, že už příští rok nebudou muset cyklisté vymetat krajnice, ale budou moci jet i ve středu silnice. Na cyklostezkách, kterou zkříží silnice pak nebudou muset dávat přednost přijíždějícím autům.
 

Právě kvůli nesmyslným absurditám, se nemohou podle Mf Dnes budovat cyklostezky podle představ cyklistů. Nejabsurdnějším případem je situace, kdy auto odbočuje po silnici vpravo a překříží cyklostezku. Cyklisté v současnosti musí dát autu přednost, případně je na cyklostezce přechod pro chodce a cyklisté musí slézt z kola a přejít! Praxe je ale taková, že cyklisté tyto předpisy často ignorují.
 

"Je otázka, proč cyklisté pravidla porušují – zda častěji není spíš než jejich chyba na vině špatná legislativa,“ nadhodil otázku v Mf Dnes Martinek.
 

Ministerstvo dopravy o chybách v zákoně ví a chystá se je změnit. Plánuje se pět změn. Cyklista bude smět na určitých místech jet uvnitř jízdního pruhu, řidič bude muset dát přednost, pokud bude při odbočení vpravo křižovat souběžnou stezku. Bruslař bude po silnici jezdit vpravo jako cyklista, značky upraví cyklostezky v jednosměrkách a sjednotí se pravidla pro přechod pro chodce a přejezd pro cyklisty.
 

"Jednou z priorit je upravit předpis u stezek vedoucích podél silnice,“ uvedl pro Mf Dnes Zdeněk Neusar, mluvčí ministerstva dopravy.
 

Související obsah


Ministerstvo i odborníci si od nových úprav v zákoně slibují především méně nehod. „Podpora cyklistiky je cesta, jak snížit počet vážných nehod,“ myslí si Roman Budský z organizace BESIP.
 

Jeho slova potvrzuje i průzkum Evropské komise, ze kterého vyplívá, že silnice jsou bezpečnější ve státech, ve kterých po nich jezdí více cyklistů. Více cyklistů totiž řidiče nutí k větší ohleduplnosti.
 

tn.cz / hmr
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz