APLIKACE TN.CZ
Zpravodajství

CzechInvest chtěl přenechat stamilionové obchody pochybné firmě

CzechInvest chtěl přenechat stamilionové obchody pochybné firmě
Zdroj: Mediafax

Vyšetřování v CzechInvestu pokračuje. Policie tvrdí, že firma Galfin získala zakázky od CzechInvestu neoficiální cestou a jiné firmy ani neměli šanci se soutěže účastnit.

Policejní razie v kancelářích CzechInvestu měla být reakcí na pokus firmy přenechat v neprůhledné soutěži zprostředkovávání prodeje a nájmu průmyslových nemovitostí společností Glafin, kterou vlastní známý ředitele CzechInvestu Zdeněk Hurský.
 

Podezřelá byla smlouva, kterou bylo možno vypovědět pouze dva dny v roce navíc s devítiměsíční výpovědní lhůtou. Zaměstnanci byla od počátku kritizována a vedení CzechInvestu bylo upozorňováno, že postoupení roky budované databáze vhodných průmyslových nemovitostí pro domácí i zahraniční investory včetně veškerých kontaktů a citlivých informací je nebezpečné. I přes námitky byla vypsaná soutěž, do které se přihlásili celkem čtyři zájemci. Existuje ale podezření, že tři do soutěže vstoupili jen "na oko,“ aby mohla zvítězit teprve loni založená společnost Glafin, která nemá žádné zaměstnance a v realitách nikdy nepodnikala.
 

Glafin měl od CzechInvestu přebrat databázi sedmiset třiceti nabízených nemovitostí. Firma by zprostředkovávala kontakty firmám, které hledají komerční pozemky a budovy například s městy, která vybudovala průmyslové zóny. Za tuto službu by si však účtoval provize. CzechInvest tuto službu nabízel zcela zdarma. Jejich výše by nemohla být ovlivněna státem a tudíž firma Glafin by si mohla obrovsky vydělat.
 

Související obsah

"Předání výhradního oprávnění komunikovat s investorem a výběru nemovitostí je v rozporu s definicí hlavních činností," ohradili se tehdy zaměstnanci v přípisu, který byl součástí spisové dokumentace zakázky. Policie má navíc podezření, že ks otěži o zakázku vůbec nedošlo. Na webových stránkách CzechInvestu se sice objevila zpráva o vypsání tendru, ale nejspíš až se zpožděním a s pozměněným datem.Ostatní realitní kanceláře se tak o vypsání vůbec nedozvěděly.
 

Ředitel CzechInvestu Miroslav Křížek nechce pozadí tendru komentovat. "Nemohu se vyjadřovat kvůli policejnímu vyšetřování,“ uvedl Křížek pro Hospodářské noviny. Stejně tak i majitel Glafinu Zdeněk Hurským, který dříve s Křížkem spolupracoval v jazykové škole, nechce k probíhajícímu vyšetřování nic blíže sdělit. "Vydáme prohlášení, až se vše vysvětlí,“ neurčitě říká Hurský.

Podívejte se na reportáž o razii v Czechinvestu:


 

juz, tn.cz / Mediafax

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz