Zpravodajství

Chorvatsko zdražuje! Od půlnoci skokově zvýšilo ceny benzinu i nafty

Chorvatsko zdražuje! Od půlnoci skokově zvýšilo ceny benzinu i nafty
Zdroj: isifa.com

Pokud jezdíte na dovolenou do Chorvatska autem a letos je teprve před vámi, připravte se, že od půlnoci je dražší benzin i nafta v průměru o korunu (30 lip) dražší.

Nejprodávanějším benzinem je v Chorvatsku Eurosuper 95, u něj cena za litr znovu překročí hranici 11 kun (36,70 korun). Nově by měl stát 11 kun a jeden cent (37 korun). Palivo Fitch 98 a Eurodiesel zdraží o korunu. Od úterní půlnoci by jste za ně měli zaplatit nově 10 kun a 25 lip (34,2 korun). Ceny navíc mohou v příštích čtrnácti dnech nadále stoupat

Chorvatsko zvýšilo ceny paliv kvůli celoplošnému růstu cen, poklesu kurzu chorvatské měny, zvýšenému zájmu o benzin a naftu, díky nárůstu turistů a u nafty s rostlinným podílem také kvůli suchu a neúrodě.

Cena ropy bude v Chorvatsku možná ještě dále stoupat. Plyn a elektřina přitom zdražili už v květnu. "Zdražení pocítíme až na podzim, až začneme znovu topit“ řekl pro server Dnevnik.hr Nenad Kurtović z chorvatské Unie pro ochranu spotřebitelů.

Pohonné hmoty zdražily i v Česku


Během minulého týdne pokračoval růst cen pohonných hmot i v Česku. Benzin kvůli zvýšení cen ropy na světových trzích zdražil o 53 haléřů na 37,48 koruny za litr a cena nafty vzrostla o 60 haléřů na 36,77 koruny, vyplývá to z dnešních statistik zveřejněných společností CCS.

Zdroj: Mediafax


"Hlavní příčinou zdražování cen pohonných hmot u českých čerpacích stanic byl v uplynulém týdnu pokračující růst cen ropy na světových trzích, který se projevil i na cenách benzinu a nafty na burze v Rotterdamu," uvedl analytik společnosti Colosseum Petr Čermák.

Zdroj: Mediafax


Cena ropy Brent pokračovala v průběhu minulého týdne v růstu a vyšplhala se až k úrovním kolem 115 dolarů za barel. Podle Čermáka tlačí ropu vzhůru i nadále optimismus na finančních trzích vyvolaný spekulacemi o blížících se zásazích centrálních bank a vzrůstající napětí na Blízkém východě.
"Za pozornost stála v průběhu minulého týdne zpráva o těžbě ropy v Saudské Arábii, která vzrostla v červnu o tři procenta na 10,1 milionu barelů denně. Země tak vystřídala Rusko na pozici největšího producenta ropy na světě," upozornil Čermák.


Příznivou zprávou pro české motoristy je podle Čermáka posílení koruny vůči dolaru, které bude mírně tlumit zdražení pohonných hmot. I přesto je však podle jeho odhadů možné očekávat růst cen, který by se měl v příštím týdnu opět pohybovat v řádu desetihaléřů.


 

kos, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz