APLIKACE TN.CZ
Zpravodajství

Nový bič na lichváře! Spotřebitelský úvěr můžete zrušit bez postihu

Lákavé půjčky po telefonu končí, to ale není jediné opatření, které vláda schválila. Novinkou bude i to, že nevýhodnou smlouvu o spotřebitelském úvěru budete moct zrušit do čtrnácti dnů bez sankcí!

Vláda dnes na svém zasedání přijala hned několik opatření týkajících se spotřebitelských úvěrů. "Návrh reaguje na poznatky z praxe a na některé neférové praktiky, ke kterým na trhu spotřebitelských úvěrů dochází. Cílem navrhovaných změn je především posílení postavení spotřebitelů a principu odpovědného úvěrování,“ uvedl ministr financí Miroslav Kalousek na webu ministerstva.
 

Zákon nově umožní spotřebiteli odstoupit od smlouvy do 14 dní od nevýhodné smlouvy bez jakékoliv sankce. Pokud ale ještě nedošlo ke sjednání spotřebitelského úvěru.
 

Novela umožní odstoupení od smlouvy, pokud v ní budou další doplňkové služby. Zprostředkovatelé totiž často s úvěry nabízí například i životní pojištění.
 

Jaké máte s nevýhodnými smlouvami o spotřibetelském úvěru zkušenosti vy? Napište nám na [email protected].
 

Návrh by měl také chránit spotřebitele před nezodpovědném úvěrování. V těchto případech totiž věřitelé počítají s tím, že dlužník nebude schopný úvěr splácet a oni na něj pošlou exekuci. Zprostředkovatelé tak musí nově posuzovat stávající finanční situaci klienta – zejména jeho příjmy a výdaje.
 

Související obsah


Další novinkou je úprava v leasingových smlouvách. Měly by zmizet smlouvy, ve kterých není zakotveno ani právo, ani povinnost nájemce koupit najatou věc na konci leasingu, ale ve smlouvě je pouhá možnost pronajímatele tuto najatou věc nabídnout nájemci ke koupi.
 

Novela nově zakazuje použití směnky nebo šeku ke splacení nebo k zajištění splacení úvěru.
 

Šetřete své peníze a využijte srovnání půjček na Finančním rádci.

tn.cz / Mediafax / hmr

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz