Zpravodajství

Na Jihlavsku záhadně zemřely stovky ryb

Stovky ryb uhynuly v řece Šlapance v Polné na Jihlavsku a v řece Jihlavě v Malém Beranově. Ryby podle všeho uhynuly kvůli tomu, že jim chyběl kyslík.

Záhadná rybí apokalypsa přišla podle místních nečekaně. "Krásné kusy okolo padesáti, šedesáti centimetrů, byly břichem nahoru a valily se jezem dolů,“ říká svědek Jaroslav Koniar.
 

Škody rybáři teprve sčítají, ale počty všech uhynulých kusů jdou do stovek. Další ryby totiž s největší pravděpodobností leží na dně řeky.
 

Mezi mrtvými rybami jsou kapři, cejni, candáti, či štiky. Některé z ryb ještě bojují o život, ale většina z nich takové štěstí neměla. Policie a rybáři se na příčinnách hromadné smrti tolika kusů nemohou shodnout.
 

"K úhynu ryb v řece Jihlava došlo pravděpodobně vlivem nedostatku kyslíku ve vodě,“ říká mluvčí jihlavské policie Jana Kroutilová. Rybáři však oponují. "Rozhodně to nebylo kyslíkem, protože to přišla náhlá vlna asi tříhodinová,“ argumentuje rybář Lubomír Prchal.
 

Související obsah

Podobná pohroma zasáhla rybáře i v Polné, která je vzdálená asi 15 kilometrů. V místní říčce Šlapance uhynuly stovky jelců. "Škoda pro rybáře to je a dá se říct, že i dost velká, protože ta ryba by se zase dostala po potoku níž do rybníků,“ říká místní rybář Josef Mokrý.
 

Proč došlo k takovému úhynu se musí prošetřit. "Byly odebrány vzorky, ale zatím nemůžeme říct, co se stalo,“ uvádí Eva Jonášová z Vodoprávního úřadu Jihlava. Spolu s Vodoprávním úřadem incident vyšetřuje policie a inspekce životního prostředí.
 

"Velký vliv na to mělo teplo a malá průtočnost," řekl rybář Karel Molák. Což tedy znamená i nedostatek kyslíku.
 

s přispěním Dušana Vrbeckého, tn.cz / juz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz