APLIKACE TN.CZ
Zpravodajství

V Česku se objevily čaje s pesticidy! Mohou vyvolat rakovinu

Tak, tohle nikdo nečekal. Test čajů ukázal šokující závěry. Ve 13 značkách černého čaje se objevily zbytky pesticidů a v jednom případě došlo dokonce i k překročení všech stanovených limitů.

Ve výrobku Černý čaj porcovaný značky Aro, který měl datum minimální trvanlivosti do 5. března 2014, byla naměřena nadlimitní hodnota imidaclopridu.
 

"Ten se užívá proti hmyzím škůdcům a naše analýza zjistila více než dvojnásobné množství této látky, než jaké povolují evropské limity," řekla Ida Rozová z časopisu dTest. Ten analyzoval 17 různých značek černého čaje. Ve 13 z nich se našly pesticidy.
 

Pesticidy jsou látky, které mají dopad na životní prostředí i lidské zdraví. "Při dlouhodobém vystavení lidského organismu i nízkými dávkami těchto látek hrozí narušení imunity, alergie, vývojové vady či rakovina," dodala Rozová.


Časopis d´Test sledoval 256 druhů pesticidů, které se potenciálně mohou v čajích vyskytovat. Některé z čajů ovšem obsahovaly i více reziduí pesticidů. "V čaji Teekane Ranní šálek jsme jich nalezli sedm, z toho insekticid acephate se již blížil maximálnímu limitu," shrnuje Rozová.

tn.cz / mediafax / kos

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz