Zpravodajství

Úředníci ze sociálky zneužívali přehled o financích lidí, pak jim nabízeli pomoc

Českou správou sociálního zabezpečení hýbe skandál. Hned patnáct jejích úředníků si totiž nepovoleně přivydělávalo jako finanční poradci. Ke všemu ještě zneužívali data o finanční situaci klientů.

Úředníci České správy sociálního zabezpečení vydělávají měsíčně málo přes 21 tisíc korun hrubého. Proto si zřejmě řekli, že si přivydělají. Někteří se proto vrhlo na podnikání a pracovali i jako finanční poradci. K tomu zneužívali data o finanční situaci lidí uvedených v databázi sociálky.
 

"Šest z nich dokonce bylo evidováno u podnikatelských činností, které souvisejí s finančními službami. To znamená například poskytování spotřebitelských úvěrů nebo služby v pojišťovnictví,“ vysvětlila mluvčí Nejvyšší kontrolního úřadu Olga Málková.
 

A proč se úředníci rozhodli zrovna v tomto oboru? Většina z nich totiž měla přístup k informacím o finanční situaci několika milionů lidí zaregistrovaných v jejich systému. "Například mohli zjistit, že se někdo ocitl ve finanční nouzi a mohli potom za ním jít a nabízet mu onen spotřebitelský úvěr,“ řekla Málková.
 

Odměny za uzavřenou smlouvu se v těchto případech pohybují v řádech tisíců korun a úředníci si tak mohli vydělat pořádný balík. Úředníci tak porušili nejen zákoník práce, ale i pracovní řád. Podnikat totiž mohou pouze se souhlasem svého nadřízeného, který v tomto případě neměli.
 

Související obsah


Nejvyšší kontrolní úřad už seznam hříšníků předal i České správě sociálního zabezpečení. Jenže ta vše zapírá. "Jejich jména neznámé. Teď momentálně nemám informace, jak se to má nebo nemá. Probíhá vyšetřování,“ řekla jen mluvčí sociálky Jana Buraňová.
 

Podle NKÚ už sociálka podala k výsledkům kontroly námitku a odvolala se. Zatím tak není jasn, zda úředníky postihl už nějaký trest.
 

tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz