APLIKACE TN.CZ
Zpravodajství

Lihovary zastavují výrobu. Budeme propouštět a pak zavřeme, tvrdí

První malé lihovary zastavují výrobu a ty velké se tajně sešly v Turecku. Ladí tam taktiku, jak postupovat v době, kdy už čtyři dny přicházejí kvůli prohibici o obrovské peníze. Řada z nich zvažuje žalobu na stát.

Jedním z prvních malých lihovarů, kde museli zavřít kohoutky a zastavit stroje, leží v Hrobicích na Pardubicku. "Nepálíme, máme plný sklad, nemůžeme prodávat,“ tvrdí lihovarník Tomáš Bouc. A obává se, že tím to nekončí. Počítá dny, kdy bude muset sáhnout k drastičtejším opatřením. "Propouštění zaměstnanců,“ shrnuje. Kdyby ani to nestačilo, zvažuje jestli firmu úplně nezavřít.
 

Také Alexandr Spirov je majitelem malého lihovaru. Specializuje se na výrobu absinthu, kterému zasvětil šestnáct let života. Jak s nadsázkou říká, vše si sám vypiplal a svoji láhev považuje za dítě. Teď ale dotočí poslední plánovanou várku likéru a pak i on výrobu zastaví. "Znamená to ekonomické ztráty. Okamžite šly do desetitisíců, ještě půjdou do statisíců a možná to bude mít likvidační důsledky,“ chmurně si maluje blízkou budoucnost.
 

Proti těmto ekonomickým tragédiím však ministr zdravotnictví Leoš Heger na misky vah dává jiný kalibr. Lidské životy: "Klesající zisky ve srovnání s devatenácti (aktuálně už 23 – pozn. redakce) a potenciálně více úmrtími mají teď menší přednost.“
 

Související obsah

Velké likérky, ty jen tiše nepřihlížejí, jak se jim začíná hroutit byznys. Jejich majitelé se sešli na tajné schůzce v Turecku. Tvrdí, že to plánovali už před metanolovou aférou, přiznávají ale, že i ta je tématem jejich rozhovorů. "Určitě se bavíme na tohle téma - co a jakým způsobem dělat v rámci té situace,“ prozradil telefonicky jeden z nich.
 

O podrobnostech ale majitelé likérek odmítají po telefonu mluvit. Není proto vyloučené, že už teď vymýšlejí případnou žalobu na stát kvůli ušlým ziskům. Doma ve vlastních firmách už se o takovém řešení někteří bavili.

tn.cz / gar

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz