Zpravodajství

Kalousek chce zavést na láhve nové kolky a zastavit tím prohibici

Kalousek chce zavést na láhve nové kolky a zastavit tím prohibici
Zdroj: TN.cz

Stát přichází každým dnem prohibice o desítky milionů korun. Není proto divu, že si úředníci v čele s ministrem financí Miroslavem Kalouskem lámou hlavu nad tím, jak plošný prodej tvrdého alkoholu zmírnit a pomoci tak hubnoucí státní kase.

Způsobů, jak by se dala zmírnit prohibice, je několik. A podle všech indicií se budou ministerští úředníci snažit o zmírnění co nejdříve. "Všichni, včetně krizového štábu, intenzivně pracujeme na tom, aby se postupnými kroky mohl bezpečný alkohol začít uvolňovat v řádu dnů, nikoli týdnů,“ potvrzuje strážce státní kasy Miroslav Kalousek. Nejpravděpodobnější variantou je zavedení nových kolků, k této variantě se přiklonil i předseda vlády Petr Nečas.

Nové kolky, by umožnily vystopovat každou lahev od spotřebitele až k výrobci. "U každé šarže alkoholu plánujeme zhotovit něco jako rodný list, veškerá distribuce lihu by tak měla být v budoucnu evidována. Díky tomu by mělo být možné monitorovat nejen šarži lihu v alkoholu, ale i celou jeho distribuční cestu ke spotřebiteli," uvedl Nečas s tím, že pro poctivé výrobce alkoholu se nejedná prakticky o nic nového. "Nové kolky bychom měli být schopni dodat do dvou týdnů," dodal premiér.

Stát přichází každým dnem prohibice o částku kolem 50 milionů korun, což není rozhodně zanedbatelné. Tím spíše v době, kdy všechna ministerstva šetří a musí otáčet každou korunu dvakrát.

Související obsah

Ministr Kalousek podle dostupných informací také vymyslel jednoduchý plán. Na pulty obchodů, do restaurací a barů by měly být dodány nové lahve alkoholu, vyrobené v pečlivě prověřených likérkách. Staré lahve by zatím skončily ve skladech a vrátily by se na pulty později po prověření. Pokud by obchodníci nebyli schopní dostatečně doložit původ každé lahve s alkoholem, musely by být tyto zničeny.

Podívejte se na reportáž TV Nova o pančovaném alkoholu:

Krizový štáb měl na dnešní den naplánované jednání a následně i infomrační brífink. Ten byl však po desáté hodině dopolední zrušen. Lze proto předpokládat, že se zatím vláda a členové krizového štábu na způsobu zmírnění prohibice nedohodli.

tn.cz / mediafax / hru

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz