Zpravodajství

Zážitek na předváděčce: Sprostě na mě ječeli, pak mě vykopli ze sálu

Zážitek na předváděčce: Sprostě na mě ječeli, pak mě vykopli ze sálu
Alena Pytlíková (72) účastnice předváděcí akce Zdroj: archiv Alena Pytlíková

Podvedli stovky lidí a pořádně si namastili kapsy. V Česku se hlavně na starších lidech přiživují pochybné firmy, které jim na předváděcích akcích doslova vysají kapsy. jednou z postižených je i paní Alena.

Půldenní zájezd "kachní hody" spojený s prezentací zboží do domácnosti nalákal paní Alenu ( 72). Netušila ale, čemu se tím vystaví. Když se rozhodla, že nic nekoupí, křičeli na ni a nakonec ji vyvedli, aby nemohla ostatní odradit od nákupu.


I přestože termín předváděcí akce často provází špatná pověst a většinou oprávněně, jsou podobné akce v Česku stále poměrně populární. A to zejména mezi staršími lidmi
Velmi nepříjemnou zkušenost s jednou z nich získala i paní Alena Pytlíková z Ostravy. Ta se rozhodla vyrazit na půldenní zájezd nazvaný "kachní hody“. Skutečnost, že k obědu bylo místo kachny kuře, se později ukázala jako to nejmenší.
 

Po obědě začala předváděčka všemožných výrobků od nádobí, přes vysavače, čističe na textil po trouby, spojená s pořádnou psychologickou masáží, proč je výrobky nezbytně nutné mít a koupit. Po skončení už tak dost dlouhé prezentace musel každý z účastníků ještě na osobní pohovor s dealery firmy.
 

"Když nám všechno ukázali, museli jsme chodit jednotlivě ke stolům, za kterými seděli zástupci společnosti. Ještě jednou nám vysvětlovali, co za zboží vlastně nabízejí a proč si ho musíme koupit,“ popsala paní Alena. Když poděkovala a řekla, že o nákupu neuvažuje, dočkala se křiku a hrubého zacházení. "Přišla jste se sem jen nažrat. Nejraději bych vás odsud vykopl,“ zahrozil paní Aleně jeden z dealerů společnosti.
 

Související obsah

Zadarmo ani kuře nehrabe
Po osobních pohovorech přišel čas si naklonit lidi. Všichni aktéři dostali jako poděkování za účast igelitovou tašku s dárky. O těch se ale záhy dozvěděli, že si je vlastně musí zaplatit.


"V tašce byl plyšový medvěd, vložky do bot, lampička a pás na podporu zad. Oznámili nám, že hodnota dárků je 2000 korun a ty jim musíme uhradit,“ vypráví paní Alena, které v ten moment došla trpělivost.

Máte i vy podobný zážitek? Zeptejte se na radu jak situaci řešit předsedkyně Sdružení obrany spotřebitelů Jihomoravského kraje Gerty Mazalové. Ta na vaše otázky bude odpovídat 25. 9. od 17:30.

Rozhovor

Oznámila dealerovi, že o dárek za tu cenu nestojí a o nádobí za 36 000 korun také nemá zájem, ani když jí "sleví" na 12 000, jak nabídl. Načež došla trpělivost jednatelům společnosti s paní Alenou. Když viděli, že je neoblomná a žádné peníze z ní nevylákají, nechali ji z budovy vyvést s odůvodněním, aby ostatním nerozmlouvala nákup. Venku musela paní Alena počkat, než celá akce skončí, aby se dostala domů.
 

Když se paní Alena rozhodla stěžovat si telefonicky vedení firmy, operátorka jí oznámila, ať se podobných akcí neúčastní a zavěsila. Toho se opravdu nemusí bát.
 

S Vánoci jich přibude
Podle předsedkyně Sdružení obrany spotřebitelů JMK Gerty Mazalové s blížícími se svátky organizátoři předváděcích akcí přitvrzují "Doba před Vánoci představuje skutečné žně. Kromě četnějších akcí přidávají jejich pořadatelé i na různých fintách. Pozor je třeba dát si hlavně na typ smlouvy, kterou vám dají k podpisu. Často vám ke kupní smlouvě podstrčí i úvěrovou smlouvu, na jejímž základě i tak předražené zboží ještě přeplatíte, nebo leasingovou smlouvu," varuje Mazalová.
 

Vzhledem k nekalým praktikám je ale lepším řešením, než obezřetnost, se předváděcím akcím úplně vyhnout.

tn.cz / kisa
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz