Zpravodajství

Jak se bránit podvodným předváděcím akcím? Ptali jste se odbornice

Jak se bránit podvodným předváděcím akcím? Ptali jste se odbornice
Zdroj: TN.cz

Koupili jste si na předváděcí akci pod nátlakem něco, co vlastně nepotřebujete nebo jste se upsali ke splácení výrobku, který nechcete? Jak z toho ven? Na to vám odpovídala předsedkyně Sdružení obrany spotřebitelů Jihomoravského kraje Gerta Mazalová.

Speciální hrnce, deky, čistící prostředky nebo elektronika. To je jen malý výčet toho, co vše je lidem nabízeno na předváděcích akcích. Firmy, které předváděcí akce poskytují, znají svou cílovou skupinu velmi dobře. Tvoří ji hlavně důchodci. Právě ti jsou často velmi opuštění a "předváděčku" berou jako výlet, na kterém se ale často podvodným firmám pod nátlakem upíšou, a pak dlouhá léta splácí něco, co vlastně vůbec nepotřebují a hlavně nechtějí.

  

Lidé se pak často obrací například na různá sdružení, která si kladou za cíl pomoci těm, jenž firmám na předváděcích akcích naletěli. Hostem dnešního on-line rozhovoru byla Gerta Mazalová, předsedkyně Sdružení obrany spotřebitelů Jihomoravského kraje.

Čtenářka Jana si koupila masážní polštář a chtěla by ho vrátit. Zakoupila ho ale už před měsícem. Lze s tím něco dělat? "Na odstoupení od smlouvy máte lhůtu 14 dní, po jejím uplynutí lze zboží vrátit pouze v rámci reklamačního řízení (pro jeho vady - tzn. ze zákonem předvídaných důvodů)," radí paní Mazalová. Další čtenářku zajímalo, jak je možné, že na předváděcích akcích je všechno zboží strašně předražené. "Platí smluvní volnost - je pouze na kupujícím-spotřebiteli, zda zboží zakoupí nebo ne," odpověděla odbornice. Přečtěte si i další rady Gerty Mazalové


Rozhovor

Podle ní s blížícími se svátky organizátoři předváděcích akcí přitvrzují. "Doba před Vánoci představuje skutečné žně. Kromě četnějších akcí přidávají jejich pořadatelé i na různých fintách. Pozor je třeba dát si hlavně na typ smlouvy, kterou vám dají k podpisu. Často vám ke kupní smlouvě podstrčí i úvěrovou smlouvu, na jejímž základě i tak předražené zboží ještě přeplatíte, nebo leasingovou smlouvu," varuje Mazalová.

kos, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz