S velkým uznáním mluví záchranáři o Ondrovi Ryšavém z Pardubic. Ve svých deseti letech se zachoval jako opravdu statečný zachránce. Před očima mu zkolaboval dědeček, měl problémy se srdcem. Ondra ho ale úspěšně oživoval až do příjezdu lékařů.
Ondra Ryšavý má za sebou bezpochyby velmi silný zážitek. Záchranáři tvrdí, že tak pohotovou pomoc od tak malého chlapce už dlouho ve své praxi nezažili. O Ondrovi mluví na rovinu jako o malém velkém hrdinovi.
Ondra hraje golf a byl s dědou na tréninku. Po několika hodinách spolu odešli domů. Dali si oběd, Ondra se šel dívat na televizi. Najednou uslyšel ránu a uviděl dědu na zemi. Babička šla pro pomoc k sousedům, on byl naopak ve spojení se záchranáři. Chlapci se podařilo dědu zachránit, nicméně pětašedesátiletý muž je stále v nemocnici a jeho stav je vážný. Dramatické chvíle, kdy se rozhodovalo mezi životem a smrtí, popisuje následující reportáž.
Operátorka: Máte ho na zádech?
Ondra: Ano…
Operátorka: Má zakloněnou hlavu hodně dozadu?
Ondra: Dozadu? Má mít dozadu zakloněnou hlavu…
Operátorka: Ano, ano, dozadu. A bradu zvednout jakoby nahoru.
Ondra neměl žádné zkušenosti, nic podobného se mu nikdy nestalo a najednou musel zachránit člověka. Před očima mu umíral děda.
Operátorka: Já ti budu říkat co budeš dělat jo… Obě dvě ruce dej dědečkovi na hrudník mezi prsa na sebe dlaněmi pěkně…
Ondra: Ano, jo…
Operátorka: Musíš ten hrudník silou stlačovat. Rychlostí asi teď, teď, teď…
Je mu teprve deset a v tu chvíli postupuje jako zkušený záchranář.
Operátorka: Mrkni dědečkovi do pusy, jestli náhodou nezvracel, jestli tam nemá třeba zapadlý umělý zuby.
Ondra: Nic nemá
Operátorka: Nic nemá v puse, jo?
Ondra: Ne…
Záchranářům v sanitce zbývá k domu osm minut. Ondra nepřestává s masáží.
Operátorka: Máš ještě sílu? Zvládáš to? Mačkáš ten hrudník?
Ondra: Jo…
Operátorka: Tak si moc šikovný…
"Resuscitace je velmi náročná i pro dospělého člověka a pro malé dítě to musí být na pokraji fyzických sil,“ Helena Škuligová, lékařka ZZS Pardubického kraje.
Děda je v péči lékařů a Ondra, o kterém mluví jako o hrdinovi, vzpomínat moc nechce.
"Necítím se jak hrdina, je to úplně normální. myslím si, že by měl pomáhat každý, mně to přijde běžný,“ vypráví Ondřej.
"Dostal pochvalu, ale musím říct, že jsme se zamýšleli, zda se máme k němu chovat jinak, ale dospěli k názoru, že ne, že 10letýho kluka je potřeba vychovávat jako kluka,“ dodává Petra Ryšavá, maminka Ondry.
Záchranáři už chlapce za hrdinství odměnili. Vyzkoušel si práci operátora a dokonce se svezl v houkající sanitce.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz