Zpravodajství

Za romskou hrdost a rovnost práv! Evropu ovládnou průvody

Za romskou hrdost a rovnost práv! Evropu ovládnou průvody
Zdroj: Mediafax

Romové v patnácti evropských městech dnes vyjádří hrdost na svůj původ v pochodech nazvaných Roma Pride! - Romská hrdost! Boj za důstojnost a rovnost práv se uskuteční i v Praze.

"Situace Romů se v České republice rok od roku zhoršuje. Takzvaná politika sociální integrace v současné podobě často selhává. Je třeba situaci urychleně začít řešit. Rovněž je nutné, aby se sami Romové postavili za svá práva, která jsou soustavně porušována," vysvětlil důvody zapojení českých Romů do celoevropské akce Jozef Miker z pořádajícího sdružení Konexe.


Cílem akce je dosáhnout úplného začlenění všech jednotlivců do společnosti, dosáhnout důstojnost všech a úctu k rovnosti práv napříč kontinentem. "Zmobilizujeme se kulturně i politicky formou politických setkání a kulturních akcí," stojí v prohlášení, které za Českou republiku podepsalo občanské sdružení a Český helsinský výbor.


Násilí vůči Romům v Evropě představuje i v současnosti stále problém. Ve střední Evropě a na Balkáně panuje názor, který směřuje k jejich odstraňování z veřejného prostoru, často i fyzickým vyhubením. Romové tak žijí ve vymezených oblastech na předměstích větších měst bez přístupu k tekoucí vodě, elektřině a veřejným službám. Typickým příkladem posledních dnů je v Česku kauza ostravského Přednádraží.

Související obsah


Udělejte z Romů mýdlo


Nesčetná městská ghetta existují také v Bulharsku, kde krajně pravicová strana Ataka v loni organizovala protiromské protesty ve zhruba 20 městech pod transparenty jako "Smrt Romům!" a "Udělejte z Romů mýdlo!".


Ve Francii navzdory změně politické moci znovu obnovily vyhošťování a deportace, které také dále pokračují i v Německu, Švédsku a Itálii. Každodenní rasová diskriminace přetrvává v oblasti zdravotnictví, zaměstnávání, volného času a vzdělávání i v Kosovu, Portugalsku, Srbsku, Chorvatsku a v Polsku.

Související obsah

V rámci Evropské unie musely členské státy v této souvislosti předložit Národní strategii pro integraci Romů. V současné době má romská elita v Evropě jednoduchý a jasný cíl - úplnou rovnost práv a povinností.
 

tn.cz / mediafax / anš

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz