Zpravodajství

EU nás připravila o další pochoutku. Z pultů mizí marmeláda

EU nás připravila o další pochoutku. Z pultů mizí marmeláda
Zdroj: Mediafax

Česko prohrálo boj o borůvkovou, meruňkovou, ale i Čechy oblíbenou jahodovou marmeládu. Podle Evropské unie se totiž marmeláda vyrábí jen z citrusů. Tentokrát EU "vyhrála". Olomoucké tvarůžky nebo Třeboňského kapra jsme si ale ubránili.

Pokud máte rádi jahodovou marmeládu, rychle byste měli zamířit do nejbližšího obchodu a koupit si ji. Brzo totiž bude oblíbená pochutina s tímto názvem minulostí. Nově si budete z obchodů odnášet leda tak ovocnou pomazánku, ovocný džem nebo dokonce ovocný rosol.

A důvod? Evropská potravinářská komise totiž tvrdí, že marmeláda se vyrábí jen z citrusů. To se dozvěděla i společnost Hamé. Ta chtěla získat pro své spotřebitele u Evropské komise výjimku. Chléb s jahodovou marmeládou zní přeci jen lépe, než chléb s jahodovým rosolem. Bohužel neuspěla.

Stejně jako marmeláda se Bruselu nezdá ani oblíbené pomazánkové máslo. V něm je totiž jen 31 % mléčného tuku. Výrobek, který nese název máslo by ale měl mít podle EU minimálně 80% podíl tuku.

Související obsah

Úředníkům nevoněl ani tuzemský rum. Ten už v regálech s alkoholem nenajdete. Výrobci ho museli přejmenovat na Tuzemák, protože podle EU se rum vyrábí jen z cukrové třtiny. Tuzemské rumy jsou ale většinou vyráběny z melasového nebo obilného lihu.

Pořád ale jsou potraviny a výrobky, pro které si Česko své místo ve světě EU vybojovalo. Jedná se hlavně o Čechy oblíbené výrobky a potraviny, které mají dlouholetou tradici. Patří mezi ně několik značek piv, olomoucké tvarůžky, nebo lovecký salám.

Zdroj: Mediafax
kos, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz