Zpravodajství

Vyměnili je v porodnici: Jak se Verunka a Nikolka změnily?

Je to pět let, co Česko začalo sledovat neuvěřitelný příběh záměny miminek v třebíčské nemocnici. Lékaři tam udělali fatální chybu, která změnila život dvou rodin z Vysočiny. Děvčátka Verunka a Nikolka žily rok v jiné rodině Jak se daří dětem teď?

V prvních dnech života dvou děvčátek jim rodičovskou lásku věnovali de facto cizí lidé, aby si je o 360 dní později museli vyměnit. Rodiče Jaroslava Trojanová a Libor Broža, Jaroslava a Jan Čermákovi. Dvě rodiny, které se až do osudného října 2007 neznaly. Jejich příběh ale začal o tři čtvrtě roku dříve.

9. prosince 2006 se v třebíčské nemocnici narodily oběma ženám holčičky, Verunka a Nikolka. "Byl to krásný pocit,“ vzpomíná na narození dcery paní Trojanová. "Vlastně hned po porodu mně dali holčičku na prsa, což trvalo, já nevím, asi dvě minutky,“ vzpomíná na chvíle s dcerou Jaroslava Čermáková.

Ani jedna z žen nemohla vědět, že tohle byla pravděpodobně ta chvíle, kdy své pravé dítě držela na dlouhé měsíce naposledy. Hned druhý den bylo ale otci Nikolky podezřelé, že se přes noc holčičce změnila váha. "Jeden den říkali jinou váhu, druhý den taky i jinou míru,“ popisuje Libor Brož. Personál ale vše vysvětlil chybou při vážení a šťastní rodiče odjeli domů.

Libora Brožu si ale pak dobíral kamarád z hospody. "To dítě ti není podobné, není tvoje,“ tvrdil. Zviklaný otec podlehl a zažádal o test otcovství. Ten potvrdil, že holčička není jeho. Půl roku hádek a neshod vyústilo v to, že v září 2007 i Jaroslava Trojanová podstoupila test mateřství. Ten odhalil krutou pravdu. Holčička není ani její.O měsíc později se o tom, že doma nemají své dítě, dozvěděli i Čermákovi. Za výměnu dětí vinily rodiny porodnici. Policie potvrdila, že děti jsou zaměněné a rodiny se připravovali na výměnu. Byly to pro ně nejtěžší chvíle v životě. Dnem výměny ale nic neskončilo. Psychika obou rodin se od toho dne hojí už pět let.


Čermákovi už s médii vůbec nemluví. Za celou výměnou prý chtějí udělat tlustou čáru. Mají se prý dobře, už překonali i manželskou krizi a teď si žijí relativně spokojeným rodinným životem. Staví domek v Přibyslavicích na Třebíčsku a mají druhé dítě, znovu holčičku, Terezku, které jsou čtyři roky. S druhou z rodin se stále navštěvují.


Malé Verunce Brožové je už skoro šest let. Je z ní předškolačka. Má delší vlásky než mívala. Pomalu se z ní stává mladá slečna. "Ona to pořád ještě moc nechápe. Ale ví, že když byla malá, tak byla u Čermáků,“ popisuje maminka Verunky Jaroslava Trojanová. "Já se těším až pojedu k Nikolce,“ říká malá slečna.

Obě rodiny se stále navštěvují.Veronika s Nikolkou se vídají zhruba jednou měsíčně. "Nikolka je moje kamarádka,“ vysvětluje Veronika. Jenže právě při návštěvách je paní Trojanové nejvíc smutno. Vidí Nikolku. Vzpomínky a společný rok života nejdou vymazat. "Je to takové smutné, když má Nikolka odjíždět. Tváří se tak nějak smutně. Verunka naopak když je u Čermáků, tak je tam strašně ráda a nechce se jí domů,“ popisuje těžkou situaci maminka Verunky . "Za námi to asi nikdy nebude, pořád na to vzpomínám,“ ukončuje paní Trojanová. Už za pár týdnů obě rodiny plánují společné narozeniny.

Jaroslava Trojanová s Liborem Brožou si žijí vcelku spokojeným rodinným životem. Stále se ještě nevzali, prý na to mají ještě dost času. Za to se jim před dvěma lety narodil syn Daniel. Rodit byli ale raději v Brně.

kos / s přispěním Michala Kratochvíla a Davida Pika, Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz