Zpravodajství

Vodka v Praze obsahovala dvacetkrát vyšší obsah metanolu!

Vodka v Praze obsahovala dvacetkrát vyšší obsah metanolu!
Zdroj: Isifa / Potravinynapranýři.cz

Smrtící metanol se dále šíří Českem. Státní zemědělská a potravinářská inspekce nalezla další nebezpečné lahve, které obsahují větší množství metanolu než připouští norma. Navíc lihoviny v sobě měly látky, které nesmějí obsahovat.

Na portálu Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) Potravinynapranýři.cz se objevily další dvě nebezpečné lihoviny. Jedná se o půllitrový Tuzemák (šarže:0961121774) a půllitrová Vodka jemná (šarže: 1811111774), obě závadné lihoviny měly na sobě etiketu AB Style. Inspektoři je zabavili v prodejně na Praze 9.
 

"Ve výrobcích byl zjištěn ve značném množství 2-propanol, což je látka používající se jako denaturační činidlo a nesmí být v potravině přítomna,“ píše portál Potravinynapranýři.cz.
 

Oba výrobky pak obsahovaly větší obsah metanolu než připouští právní předpis. V případě vodky to bylo dvacetkrát vyšší množství, u tuzemáku třikrát více. "Množství metanolu ve výrobcích nemůže akutně ohrozit lidské zdraví, nebezpečnost výrobku je dána přítomností 2-propanolu,“ upozorňuje portál SZPI. "Metanol se sice vyskytl ve větším množství než připouští norma, ale bylo to v rozhodně menším množství než jsme například objevily v tuzemáku či vodce od Draka," upřesnil mluvčí potravinářské inspekce Pavel Kopřiva.
 

Podle inspekce to ukazuje na to, že při výrobě byl použit nezdaněný průmyslový líh. Lidem při vypití alkoholu by ale nemělo hrozit vážnější nebezpečí. "Naznačuje, že byl při výrobě použit místo potravinářského líhu průmyslový nižší kvality," dodal Kopřiva.
 


 

Vodka a tuzemák od AB Style ale nejsou jedinými výrobky, který nebezpečný metanol obsahují. Zvýšené množství nebezpečného jedu, než povoluje norma obsahují i další tři lihoviny. Podle Státní zemědělské a potravinářské inspekce však nemohou akutně ohrozit lidské zdraví! Jedná se o pětilitrový obal Silver Vodky Originál (šarže: 09-07-2012), R. D. P. Spirit Vodka a Chris vodka Kryštof (šarže: 12131).

tn.cz / hmr
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz