Zpravodajství

Drábek se Šiškou porušili zákon, chtěli zvýhodnit IBM

Drábek se Šiškou porušili zákon, chtěli zvýhodnit IBM
Zdroj: Mediafax

Odstupující ministr práce a sociálních věcí měl spolu se svým bývalým náměstkem porušit zákon, když zvýhodnili IBM. Takový je verdikt Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) rozhodl, že odstupující ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek a jeho bývalý náměstek Vladimír Šiška porušili zákon. Při zadávání zakázky na ministerstvu zvýhodnili společnost IBM. 

Ministr a náměstek se měli dopustit porušení zákona, když chtěli dát miliardovou zakázku na kontrolu sociálních dávek společnosti IBM bez soutěže napsal web aktualne.cz. Rozhodl o tom Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který zakázku zrušil. Na úřad se podle serveru obrátila další velká světová softwarová společnost SAS Institute, které se postup úřadu nelíbil.

Zakázka za 1,6 miliardy korun na kontrolu práce posudkových lékařů je jedním projektů, o kterých rozhodoval exnáměstek Šiška. Toho už dříve zadržela a obvinila policie z podplácení v souvislosti s novým IT systémem pro výplatu sociálních dávek.

"Antimonopolní úřad zakázal ministerstvu smlouvu s IBM uzavřít.V prvostupňovém rozhodnutí, které má online deník Aktuálne.cz k dispozici, potvrdil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, že ministerstvo porušilo zákon, protože na zakázku měla být vypsána normální soutěž," píše web.

Související obsah

Podle Úřadu totiž mohl postup ministerstva podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky. Ministerstvo navíc musí zaplatit 30 tisíc korun na nákladech řízení. Proti verdiktu antimonopolního úřadu se ještě může odvolat.

tn.cz / mediafax / muf
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz