Zpravodajství

Osobní data z Facebooku? Žádný problém, blogger odhalil tajemství

Osobní data z Facebooku? Žádný problém, blogger odhalil tajemství
Zdroj: Mediafax

Získat osobní data není žádný problém. Bulharský blogger, který žije v Praze, odhalil, jak osobní data unikají z Facebooku. Za pouhých pět dolarů si koupil přes milion jmen, mailů a dat z facebookových profilů!

Poté, co o tom Bogomil Šopov napsal na svém blogu, přitáhl pozornost nejen médií ale i samotného Facebooku. Pro Hospodářské noviny, které na případ upozornily, uvedl, že mu společnost Facebook důrazně doporučila, aby soubor smazal a už o tom nikdy nepsal.
 

Společnost se údajně zajímala více o to, aby se o úniku dat nepsalo, než o to, jak více ochránit soukromí svých uživatelů. Navíc blogger společně s novinářem s amerického časopisu Forbes zjistili, že většina mailových adres, které si koupil, je nemají veřejně dostupné!
 

Ačkoliv Facebook Šopova kontaktoval, aby o úniku dat neinformoval, on zveřejnil i samotnou komunikaci. To mu prý řekli, že rozjeli vyšetřování a rádi ho o jeho výsledku budou informovat, sdělil pro Hospodářské noviny.
 

Související obsah


Šopov v deníku prohlásil, že ale za únik osobních údajů si částečně mohou uživatelé sami. Prý někdy až příliš ochotně svá data sdělují. Právě toho využívají různé aplikace a podvodné stránky, které se tak dostávají k tisícům osobních dat. Sám blogger podobnou aplikaci vytvořil. Po zadání mailu však se uživatelům prý objeví jen upozorňující hláška, zda jsou normální, a aby nikdy nic podobného už nedělali!
 

Bezpečnostní experti upozorňují, že ne všichni, kdo si osobní data zakoupí, s nimi mají čestné úmysly jako Šopov. Většina nákupčích je totiž zneužije proti vaší vůli.

tn.cz / hmr
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz