Zpravodajství

Domácnosti mají dluhy za bilion. Co s nimi, když vám přerostou přes hlavu?

Domácnosti mají dluhy za bilion. Co s nimi, když vám přerostou přes hlavu?
Zdroj: Mediafax

Domácnosti po celém Česku mají půjčky za více než jeden bilion korun. To je asi tolik, jako roční státní rozpočet České republiky. A stále více rodin není schopno svoje dluhy splácet. Jak se vyhnout problémům? Jak jim předcházet?

Devětatřicetiletá Lenka Nováková z Ústí nad Labem má čtyři děti a je na ně sama. Nejmladší dcera je postižená, trvale upoutaná na lůžko a matka se o ni musí nepřetržitě starat. Když paní Lence zemřel otec, zdědila jeho dluhy. "Exekuce na 400 tisíc, 200 tisíc, 76 tisíc, další 50 tisíc, 47 tisíc, 7 tisíc a zbytek si už nepamatuju. Je to skoro milion,“ uvádí Lenka Nováková svou aktuální výši dluhů.
 

Přestože má příjem kolem 30 000 korun, není to částka která by jí a dětem stačila. Na splátky už peníze nemá. "Bojím se, bojím se hlavně o děti. Syn si teď koupil elektroniku a má strach, že mu jí kvůli mě seberou,“ obává se.
 

Není to zdaleka ojedinělý případ. Každý dvacátý Čech, který si vzal půjčku nebo úvěr, má se splácením problémy. Banky po nich vymáhají víc než 50 miliard korun.
 

Když zjistíte, že danou půjčku nebo úvěr nejste schopni splácet, určitě situaci neignorujte a řešte to se svým věřitelem včas. "Můžete se třeba domluvit na prodloužení splácení a tak si snížit měsíční splátku,“ radí odborník přes finance Patrik Nacher.
 

Je možné se rovněž domluvit na platzebních prázdninách a třeba na tři čtyři měsíce splácení přerušit. Pokud má dlužník úvěrů víc, může si je spojit do jednoho a neplatit zbytečně vysoké poplatky u každého zvlášť.
 

Dlužníkům dnes ulevil i ústavní soud. Hlavně těm, kteří podepsali bianko směnky, tedy směnky bez vyplněné částky. Byly splatné do tří dnů poté, co je držitel uplatnil. Od května příštího roku tomu tak už nebude.

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz