I když je první jihlavská tramvaj milovníky historie označována za unikát, přesto několik let sloužila jako seník pro králíky. Nyní ji čeká oprava za jeden a půl milionu korun a bude vystavena v Jihlavě na místě, kde poprvé vyjela.
Před pětašedesáti lety, když byla v Jihlavě ještě zavedena tramvajová doprava, byla nyní opravovaná tramvaj první, která tuhle éru elektrické dopravy po městě odstartovala. Když ji jednoho dne objevila parta kamarádů a zjistila, že železná kráska slouží jako seník, rozhodla se pustit do boje o její odkoupení. Trvalo to celých deset let, ale milovníkům historie se ji nakonec odkoupit podařilo.
Na rekonstrukci tramvaje má zájem i předseda sdružení Za záchranu autobusů a trolejbusů, Viktor Novák. Ten řekl, že to byl boj na dlouhou trať. Majitel tramvaje je totiž velice vášnivý chovatel králíků a používal ji jako seník. Protože seno potřebuje pro svá zvířata někde uskladňovat, chtěl po milovnících historie za tramvaj náhradu v podobě pravého seníku. Nakonec se vše podařilo: "Prodal ji za velice dobré peníze, které obratem použije právě na nový seník,“ upřesnil mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis.
Historici mají radost, že je tramvaj ve velmi zachovalém stavu. Svědčí o tom městský znak na boku vozu, který se tam zachoval i přes veškeré koroze. "Pro laika by to byl totální vrak, ale pro nás, nadšence, je ve fantastickém stavu,“ pochvaluje si Viktor Novák.
Na jednu stranu tramvaji sice chybí motor a nemá žádný podvozek, na druhou stranu se ale dochovaly cennosti v podobě informační cedulky a části sedadel. Což i město nadchlo tak, že na opravu vyčlenilo jeden a půl milionu korun. Díky tomu snad tramvaj zaujme čestné místo tam, kde před více než sto lety poprvé vyjela.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz