Zpravodajství

Kostel sv. Jakuba v Přepeřích má nové zvony. Pokřtít je přišla Klausová i Zeman

Kostel sv. Jakuba v Přepeřích na Turnovsku přišel během dvou světových válek o své zvony. Dnes se ve vesnici po desítkách let znovu rozezní. Kostel se dočkal dvou nových zvonů – Veroniky a Marie.

Zvuk místních zvonů byl pověstný široko po okolí. Když bily, připomínalo to podle pamětníků zpěv. "To byla harmonie, to bylo sehrané! Bylo to moc hezké," vzpomíná pamětnice Marie Vintrová.


Poprvé však zvony utichly během první světové války a v roce 1942 podruhé. Dva ze tří zvonů zrekvírovala německá armáda. Odlily se z nich náboje. Ze zvonice se jejich hlas neozval celých sedmdesát let. Až dnes se vrátil. Zbrusu nové zvony totiž dostaly stejné ladění, jako ty původní. "Jsou vyrobené podle původních plánů, protože se dochovaly ty rekvírovací dokumenty," vysvětlil starosta Přepeří, Luděk Saidl.


Křtu zvonů se zúčastnilo hned několik hvězdných gratulantů. Livie Klausová jim popřála, aby měly dobrá srdce a Miloš Zeman doufal, že už nikdy nebudou rekvírovány. "Když přežily to roztavení znovu a znovu, tak ať tam zůstanou," dodala Jiřina Bohdalová.


Související obsah


To samé chtějí i místní. Dva nové zvony Marie a Veronika by tu prý měly vydržet nejméně tak dlouho, jako nejstarší Barbora ze 16. století, která jako jediná přežila obě války.

anš, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz