Nejvyšší kontrolní úřad odhalil závažná pochybení v hospodaření regionálního operačního programu Střední Čechy.
Úřad kontroloval období 2007 až 2011. Prověřil 15 projektů osmi měst, které dostaly dotace za 545,1 milionu korun. Na porušení právních předpisů narazili kontroloři u sedmi z osmi kontrolovaných příjemců dotací.
Například u projektu Revitalizace historického centra si město Mělník nárokovalo 593 tisíc korun za osobní náklady zaměstnance. Regionální rada mu peníze proplatila, přestože magistrát tyto náklady nedoložil výkazem práce.
U rekonstrukce sportovní haly BIOS v Kladně rada zase městu proplatila 3,8 milionu korun za vícepráce, které měl magistrát zaplatit sám. Regionální rada navíc ani u jednoho z projektů prioritní osy 3 ROP Střední Čechy fyzicky nezkontrolovala situaci na místě.
Obec Vestec při výstavbě mateřské školy zase vybrala ve výběrovém řízení nabídku, která byla o víc než milion korun dražší než ta nejnižší.
Město Vlašim rozdělilo veřejnou zakázku, a pak její části zadalo bez výběrového řízení. Benátky nad Jizerou u dvou svých projektů několikrát vyzvaly k předložení cenové nabídky jen jednoho dodavatele, přestože měly oslovit alespoň tři.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz