Zpravodajství

Schwarzenberg: "Zloději budou mít zastoupení i ve sněmovně!"

Schwarzenberg: "Zloději budou mít zastoupení i ve sněmovně!"
Zdroj: Mediafax

Aspoň někdo má zdravý rozum! Karolína Peake (LIDEM) i Petr Gazdík (TOP 09) ostře odsoudili Romana Pekárka, který v poslaneckých lavicích nahradil jednoho z odstoupivších rebelů, třebaže má jít do kriminálu. Místo toho bude hlasovat o budoucnosti Česka.

Pekárek sám nepravomocné odsouzení za překážku k nabytí poslaneckého mandátu nepovažuje. "Já jsem se proti rozsudku odvolal a důrazně trvám na tom, že jsem se žádných ze skutků, z nichž mě viní státní zástupce, nedopustil. Celý proces považuji za velkou křivdu. Dostal jsem mandát od voličů, proto ho přijmu a odmítám se ho vzdát," řekl ve středu dopoledne Pekárek novinářům.

Při hlasování bude loajální k ODS, ať už se to týká daňového balíčku, církevních restitucí či prováděcích zákonů důchodové reformy, dodal. Zmínil, že o nabytí mandátu se dozvěděl v úterý večer od novinářů. "Od premiéra ne, měl jsem spoustu nepřijatých hovorů, asi to zapadlo," uvedl.

Pekárek popřel, že by spekuloval s poslaneckou imunitou, když přijal mandát, tvrdil, že mu jde o naplnění vůle voličů. Také zmínil, že na něj kolegové ze strany nijak netlačili, aby se mandátu vzdal.

S tím ovšem nekorespondují vyjádření koaličních partnerů ODS. Petr Gazdík, předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů, Mediafaxu potvrdil, že premiér Petr Nečas stranu ujistil, že se s Pekárkem občanští demokraté pokoušeli jednat, ale Pekárek se odmítá mandátu vzdát.

"Je to problém, my jsme na to ODS upozorňovali. Nemůžeme s tím bohužel nic dělat, mrzí mě to, ale mandát je na jméno a žádná síla na světě o něj nemůže Pekárka připravit, pokud nebude sám chtít. ODS nás každopádně ujistila, že se o jednání pokoušela," popsal situaci Gazdík.

Obdobně hovořila i vicepremiérka a předsedkyně strany LIDEM Karolína Peake. "Je to vnitřní věc ODS, ale určitě bychom byli radši, kdyby do sněmovny přišel ten, kdo na kandidátní listině za panem Pekárkem následuje. ODS nás ujistila, že to chce řešit, jen to nestíhá dnes. Byla bych ovšem velmi ráda, aby tato vláda měla hlasy, které jsou zcela nezpochybnitelné," zmínila ve středu Peake.

Podle předsedy TOP 09 a ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga Pekárkova přítomnost ve sněmovně nikoho netěší, nicméně na krátkou dobu je ochotný se s jeho podporou smířit. "A když to nebudeme brát tak vážně – v České republice běhá hodně zlodějů a bylo by dobré, kdyby měli své zastoupení i tady," doplnil.

Poslanecká sněmovna ve středu hlasuje o daňovém balíčku, s nímž premiér Nečas spojil i hlasování o důvěře vládě. Poté, co v úterý oznámili složení mandátu tři rebelující poslanci, dva se rozhodli respektovat názor strany a jeden bývalý straník se zdrží hlasování, má Nečas potřebný počet hlasů, aby mohl dodržet koaliční dohodu a balíček sněmovna odhlasovala.

Mediafax, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz