Zpravodajství

Policejní manévry v Liberci: Začal proces s mačetovými útočníky

Ostře sledovaný proces začal. V Liberci se ve středu doslova konaly manévry, u místního soudu se začal projednávat případ mačetového útoku v Novém Boru. Jednání je neveřejné, ačkoliv advokátka obžalovaných si přála veřejný proces.

U libereckého soudu probíhá za přísných bezpečnostních opatření ostře sledovaný proces s pěticí tzv. mačetových útočníků z Nového Boru. Soudní senát ještě před začátkem samotného jednání rozhodl, že proces bude neveřejný, protože dva z obžalovaných jsou mladiství. Veřejné jednání naopak požadovala obhájkyně obžalovaných Klára Samková, údajně kvůli objektivnímu zpravodajství.
 

"Poté, kdy jsem tady viděla ty policejní manévry, jsem svůj názor na to, že by jednání mělo být veřejné, změnila. Zaskočilo mě to a hodně naštvalo, takové akce situaci ještě vyhrocují," řekla advokátka.
 

Jednání začalo za přísných bezpečnostních podmínek. Mluvčí krajské policie Vlasta Suchánková Mediafaxu řekla, že policie připravila speciální bezpečnostní opatření. Útočníci jsou obžalováni z pokusu vraždy, z ublížení na zdraví a výtržnictví.
 

"Z taktických důvodů neuvedu ani počty policistů. Jediné, co mohu říci, je to, že přítomni jsou uniformovaní i policisté v civilu a speciální vozidlo, které bude situaci u soudu dokumentovat," řekla policejní mluvčí Vlasta Suchánková.
 


 

Před soudem stojí pětice mužů, kteří loni v srpnu zbili a posekali mačetami hosty novoborského baru. Rvačce předcházela hádka mezi servírkou a dvěma romskými mladíky kvůli hracím automatům. Mladíci servírku začali urážet, hosté se jí zastali a mladíky vyvedli. Krátce poté se do baru vrátili s posilou, hosty napadli, tři z nich zranili, jednoho těžce. Obžalovaným za útok hrozí patnáct až dvacet let vězení nebo výjimečný trest.
 

Mačetový útok rozpoutal vlnu protiromských demonstrací na severu Čech. Nejprve začaly v samotném Novém Boru, později, po dalším útoku v Rumburku, se přesunuly i na Šluknovsku.
 

Související obsah


Loni se tam každý víkend na demonstracích v létě a na podzim scházely stovky lidí, kteří demonstrovali proti nepřizpůsobivým obyvatelům a zhoršující se bezpečnosti. Akcí zneužívali i extrémisté. Při jedné z demonstrací museli proti jejím účastníkům zasahovat i policejní těžkooděnci s vodními děly a rozbuškami.

tn.cz / Mediafax / hmr

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz