Zpravodajství

VIDEO: Tudy se řítilo auto smrti na rallye v Lopeníku, než zabilo Beatu a její kamarádky

Projeli jsme trať, na které při sobotní RallyShow Uherský Brod zemřely čtyři mladé dívky. Všichni se ptají proč? Co se vlastně v osudný okamžik odehrálo? PODÍVEJTE SE na záběry inkriminovaného úseku přímo z auta.

V sobotu v Lopeníku vyhasly životy čtyř mladých dívek, při tamní rally je zabilo neovladatelné auto, které vylétlo z trati. Beata (†18), Klárka (†7), Natálka (†20) a Karolína (†18) neměly před několikatunovým autem šanci utéct. Auto se totiž řítilo rychlostí přes 150 kilometrů v hodině.  
 


 

Tragická nehoda zřejmě začala na horizontu těsně před místem, kde zemřely mladé dívky. Poté, co se auto vzneslo na skoku do vzduchu, už bylo prakticky neovladatelné. "Přes horizont tam není opravdu nic vidět, navíc museli jet minimálně takových 120 až 130,“ popsal zkušený jezdec rallye Jan Petlach.
 

V daném úseku je i mírná zatáčka, která mohla sehrát určitou roli. "Zatáčka je 15 stupňů. Navigátor mu říkal, mírná levá, dvojka levá. Dopadnul a už to bral víc, jak to měl... Dopadnul a už se s tím prostě nedá nic dělat,“ řekl Petlach. "Jezdec ale musí počítat se vším,“ dodal. 
 


 

Odborníci tvrdí, že je chyba na straně dívek, které prý stály v zakázaném prostoru. "Místo, kde se to stalo, rozhodně nebylo diváckým místem. Měl jsem možnost hovořit s jezdcem Martinem Bujáčkem, a ten mi potvrdil, že v době jeho průjezdu tam nikdo nestál,“ uvedl Josef Pátl, mediální zástupce Federace automobilových sportů. Právě Bujáček jel po trati jen pár vteřin před tragédií. Záběry z jeho vozu využívá policie při vyšetřování nehody.
 

Je ale otázkou, jak byla trať v době tragédie zabezpečená? Varoval někdo dívky před nebezpečným místem? Kdo je vůbec na takové místo pustil?
 

Související obsah


Jezdci tvrdí, že za nehodou může nevysvětlitelný boční impuls, původně uvedli, že je z trati vyhodil silný vítr. "V úseku zhruba deseti metrů po překonání horizontu dostalo vozidlo racionálně nevysvětlitelný boční impuls, který s ohledem na rychlost vozidla a šířku tratě nebylo možné korigovat,“ vysvětlují ve svém oficiálním prohlášení pilot a navigátor.
 

"Vozidlo opustilo vozovku a stalo se neovladatelným. Pohybovalo se až do místa střetu s diváky souběžně s vozovkou, a to ve vzdálenosti maximálně dvou metrů od vozovky. Důvodem vzniku tragédie se tak jeví souhra nešťastných a na straně posádky nepředvídatelných okolností. Tato fakta objektivizují i dosavadní výsledky vyšetřování nehody,“ uvedli dále v prohlášení bratři Bartončíkové.
 

Související obsah


"Žádná ze shora uvedených skutečností však nemůže vyjádřit míru úcty mladým obětem neštěstí a hloubku bolesti, kterou cítíme s pozůstalými a všemi, jichž se tato obrovská tragédie dotkla. Vnímáme obrovské zoufalství rodinných příslušníků a vyjadřujeme jim nejhlubší soustrast,“ napsali v prohlášení advokáti Michael a Josef Bartončíkovi.

tn.cz / hmr
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz