Zpravodajství

České děti vládnou Evropě: Nejvíc pijí, fetují a páchají sebevraždy

České děti vládnou Evropě: Nejvíc pijí, fetují a páchají sebevraždy
Zdroj: Mediafax

Je jim kolem patnácti let, pijí alkohol, zkouší drogy, utápí se v psychických problémech a pak si často sáhnou na život. Tak vidí české děti evropské průzkumy. Bohužel, mladí Češi nemají v tomto směru v Evropě konkurenci.

O tom, že české děti jsou pravidelnými konzumenty alkoholu, se ví již dlouho. Notoricky známá je i ta skutečnost, že mladí Češi experimentují s drogami - zejména s marihuanou.
 

Evropská školní studie o alkoholu a jiných drogách (ESPAD) například uvádí, že v roce 2011 zkusilo marihuanu 42,3 procenta šestnáctiletých.
 

Odborníci na základě čísel z výzkumu odhadují, že zkušenost z užitím jakékoliv nelegální drogy má v Česku 253 tisíc dospívajících ve věku 15 až 19 let, opakovanou zkušenost pak 108 tisíc z nich. Pokud jde o jiné drogy než konopné, alespoň jednu zkušenost má 58 tisíc dětí, opakované užívání se objevuje u 13 tisíc dospívajících.

Alarmující je i spotřeba alkoholu, podle ESPADu pije pravidelně 79% dospívajících. České děti nemají v tomto směru v Evropské unii konkurenci - více čtěte ZDE!

 

Drogy, pak problémy, pak sebevražda...
 

Průzkum pak ukazuje, že konzumace alkoholu a drog vede k psychickým problémům a často také k sebevraždám. Mladí lidé do 16 let uvedli, že konzumace drog a alkoholu pro ně v 16,1 procentech případů přinesla problémy ve vztazích s přáteli, v 20,4 procenta problémy ve vztazích s rodiči a v 19,9 procenta také sníženou výkonnost ve škole nebo práci. Část z nich (16,4 procenta) přiznala i sex bez ochrany a sexuální zkušenost, které později litovali.
 

František (12) se zastřelil otcovou zbraní!

Co si myslí dnešní mladí sami o sobě? Jsou dnešní děti tak zkažené?
 

"Pití alkoholu, konzumaci drog i sebepoškozování patří mezi sebedestrukční chování. Ať už je uvědomováno, či nikoliv. Mezi počtem alkoholiků či drogově závislých a počtem sebevražd určitě existuje souvislost. Problémem je i obrovská dostupnost drog. Dříve byly drogy dostupné pouze pro několik málo lidí, kteří se pohybovali na tzv. domácí drogové scéně. Nyní si může drogu sehnat kdokoliv," uvedl pro TN.cz psycholog Karel Humhal.
 

Mladí volí sebevraždu oběšením
 

Sebevraždy u dětí dlouhodobě mapuje Český statistický úřad. Mladí Češi si bohužel sahají na život častěji než jejich vrstevníci v sousedních zemích.
 

V letech 2006 až 2010 si ve věkové skupině 15 - 19 let sáhlo na život 6 dětí na 100 000 obyvatel. Ve stejném období si život vzalo 1 dítě ve věku 10 až 14 let na 200 000 obyvatel. Statistiky mapují jen dokonané sebevraždy. Dětí, které pokus o sebevraždu přežijí, je mnohem víc.
 

Co se týče způsobu provedení sebevraždy, tak lidé do 19 let volí nečastěji smrt oběšením, a to ve více než 55 %. Následuje skok z výšky, zastřelení se a otrávení se. Více k problematice sebevražd najdete ZDE.

 

sta, tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz