Zpravodajství

Praha chce legalizaci prostituce. Na jedné prostitutce stát prodělá skoro 46 000 korun

Prostituce jako legální živnost. O to, aby to tak bylo, se teď bojuje na pražském magistrátu. Kromě toho, že by se prostitutky musely registrovat a chodit na pravidelné prohlídky, by také odváděly ze své činnosti státu daně. Od každé z nich by mohl stát dostat 45 600 korun.

Prostituce je nejstarší řemeslo, staré jako lidstvo samo. V České republice legální nikdy nebyla, brzy se to ale možná změní. "Prostituce by se na základě zákona měla stát činností provozovanou na základě povolení," říká radní pražského magistrátu Lukáš Manhart.


Proto by si každá sexuální pracovnice musela jednou za rok dojít na obecní úřad. Například Petra, která se svým tělem živí od 20 let a denně si prostitucí vydělá zhruba 2000 korun, o tom nechce ani slyšet. "No ne, nechci, aby o mě někdo věděl, pak bych měla strach," svěřila se Petra.


Průměrná sexuální pracovnice s průměrnými a nikoli nadstandardními službami si na ulici za měsíc vydělá zhruba 20 000 korun. Za rok je to tedy 240 000 korun. Když odečteme daň z příjmu, tedy současných 19 %, stát na jedné prostitutce v současné době prodělá zhruba 45 600 korun. To je ale jen částka za jednu sexuální pracovnici.

Související obsah

Kromě toho, že by prostitutky musely každé 3 měsíce chodit na lékařské prohlídky, by odváděly také daně. Jedna sexuální pracovnice v nočním klubu na lepší úrovni si za měsíc vydělá průměrně 30 000 korun, v jednom takovém klubu jich pracuje zhruba 10, což je 300 000 Kč za měsíc, ročně to tedy dělá 3 600 000 korun. Jen na dani z jejich příjmu by stát ročně na jednom nočním klubu vydělal zhruba 700 000 korun.

S legalizací ale nesouhlasí ani prostitutky, ani noční kluby. "Spousta z těch děvčat nemá ani trvalé bydliště, takže by byl problém i se získáním lékařského vyšetření,“ zdůvodňuje Petr Strejc, provozovatel nočního klubu.

Související obsah

Naopak městské části, jako je Praha 1, která s nevěstinci marně bojuje už léta, by takovou změnu uvítaly. Samy by si pak mohly určit, kde noční kluby chtějí a kde ne. ,,Já se domnívám, že je to jediná cesta, abychom nad těmito jevy měli určitou kontrolu,“ myslí si Oldřich Lomecký, starosta Prahy 1.

Zákon o legalizaci prostituce by radní a zastupitelé Prahy mohli projednat začátkem příštího roku. Jestli se ovšem dostane do parlamentu, který ho musí schválit, je velkou otázkou. Všechny předešlé pokusy prostituci legalizovat totiž ztroskotaly.

kos / s přispěním Lucie Poništové, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz