Zpravodajství

Test nealkoholických piv: Vyhrálo Pito před Birellem

Test nealkoholických piv: Vyhrálo Pito před Birellem

Být řidičem a dát si pivo? V dnešní době už to není vůbec problém. Na trhu je tolik nealkoholických piv, že si stačí jen vybrat. Které z nich je však nejlepší? Redakce TN.cz se rozhodla uspořádat test piv neobsahujících alkohol. Hodnotící komise byla složená z několika známých osobností a testovala devět druhů nealko.

Nealkoholické pivo má ve svém sortimentů většina pivovarů a stále častěji ho najdete i v restauracích jako čepované. V našem testu jsme se věnovali pouze lahvovému nealku. A nutno dodat, že při nákupu v supermarketu jsme si mohli vybírat hned z dvou desítek vzorků. Do naší ochutnávky jsme zařadili výhradně piva a vyhýbali se různým sladovým nápojům bez alkoholu.


Degustátorskou komisi tvořili Petr Vágner, herec známý ze seriálu Ordinace v růžové zahradě, moderátorka a modelka Hana Mašlíková, sportovní komentátor TV Nova Petr Suchoň a Václav Maletinský, vedoucí redaktor portálu pro muže Fanda.


Degustátoři dopředu nevěděli, jaké značky byly vybrány do testu a co zrovna pijí. K testu jsme použili třetinkové sklenice, které byly naplněny do poloviny. Teplota všech vzorků se pohybovala kolem sedmi až osmi stupňů Celsia. Hodnotila se pivní chuť, říz, vůně, pěnivost a cena. Členové hodnotící komise mohli v průběhu degustace konzumovat slané pečivo.
 

Jednotliví členové při ochutnávce udělovali body od 1 do 10, přičemž vítěz obdržel nejvíce bodů. Degustace neprobíhala za účasti notáře, jelikož nešlo o test odborníků, ale laiků. Výsledek je průměrem obdržených známek od všech účastníků testu.

Hodnocení:
10 - Excelentní, 9 - Velice dobrý, 8 – Dost dobrý, 7 - Dobrý, 6 - Průměrný, 5 - Spíše špatný, 4 - Špatný, 3 - Hodně špatný, 2 - Neuvěřitelně špatný, 1- Hrůza

Ceny byly aktuální k 31.10 a byly zakoupeny v Tescu, Praha – Smíchov.

Výsledky testu

1. Pito

Výsledek: 6,9 bodu

Pito zaujalo řízem a chutí. Nealko z Pivovaru Samson má novou vydařenou recepturu a celkově získalo u všech nadprůměrné známky. Příznivá je i cena.

Pivovar: Pivovar Samson
Objem: 0,5 l
Obsah alkoholu: max. 0,5 %
Cena: 10,50 Kč

2. Radegast Birell

Výsledek: 6,8 bodu

Výrobek Plzeňského Prazdroje nezklamal. Momentálně nejprodávanější nealko u nás ztratilo u hodnotitelů kvůli vyšší ceně a méně výrazné vůni.

Pivovar: Plzeňský Prazdroj
Objem: 0,5 l
Obsah alkoholu: max. 0,49 %
Cena: 12,90 Kč

3. Lobkowicz Nealko

Výsledek: 6,6 bodu

Pivo z Vysokého Chlumce chutnalo všem a pozitivně byla hodnocena hlavně pěnivost. Obecně je jedinou větší slabinou poněkud vyšší cena.

Pivovar: Pivovar Lobkowicz
Objem: 0,5 l
Obsah alkoholu: max. 0,49 %
Cena: 13,50 Kč

 

 4. Staropramen Nealko

Výsledek: 6,2 bodu

Toto pivo hodnotitelé nikterak nevyzdvihovali, byť se shodli na dobré chuti. Horší to bylo s vůní. Celkově pozitivní vjem a celkově čtvrté místo.

Pivovar: Pivovary Staropramen
Objem: 0,5 l
Obsah alkoholu: max. 0,5 %
Cena: 12,50 Kč

5. Bernard Free

Výsledek: 6,2 bodu

I přes vyšší cenu tenhle produkt rodinného pivovaru z Humpolce u poroty uspěl. Jeho největší devízou byla chuť, šlo o jediné nealko pivo v testu bez pasterizace.

Pivovar: Rodinný pivovar Bernard
Objem: 0,5 l
Obsah alkoholu: max. 0,5 %
Cena: 13,90 Kč

6. Fríí

Výsledek: 6,2 bodu

Nealkoholické pivo z Krušovic působilo na hodnotitele harmonicky. Rozhodl menší počet výrazně pozitivních hodnocení a horší pěnivost.

Pivovar: Heineken ČR
Objem: 0,5 l
Obsah alkoholu: max. 0,5 %
Cena: 11,90 Kč

  

7. Budvar Nealko

Výsledek: 5,8 bodu

Budějovický Budvar nabízí výrazně hořkou chuť, která jedinou ženu v komisi nezaujala a je z toho až na sedmé místo. Dobře byla hodnocena pěnivost.

Pivovar: Budějovický Budvar
Objem: 0,5 l
Obsah alkoholu: max. 0,5 %
Cena: 11,90 Kč 

8. Platan Nealko

Výsledek: 5,7 bodu


Hodnotitele oslovila výrazná hořkost. Na lepší umístění to tentokrát nestačilo. Na druhou stranu výhodou tohoto nealkoholického piva z Protivína je cena.

Pivovar: Pivovar Protivín
Objem: 0,5 l
Obsah alkoholu: max. 0,49 %
Cena: 9,50 Kč

9. Nealko

Výsledek: 5,5 bodu


Pivo vyráběné speciálně pro Tesco má sice bezkonkurenčně nejlepší cenu, ale u hodnotitelů neuspělo kvůli „ netypické vůni a nevýrazné chuti“.

Pivovar: Primátor
Objem: 0,5 l
Obsah alkoholu: max. 0,5 %
Cena: 5,50 Kč 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz