Zpravodajství

Obranný deštník Železná klenba přivádí Palestince k zoufalství

Železná klenba zachytila nejméně 222 přicházejících raket. To je úspěšnost 90 procent.

Izrael dnes uvedl do provozu pátou baterii systému protiraketové obrany Železná klenba (Iron dome), kterou rozmístil v oblasti Tel Avivu na ochranu města před palestinskými raketami.
 

Za uplynulých 48 hodin vystřelili islámští militanti z pásma Gazy tři rakety, které se dostaly až do blízkosti Tel Avivu. Nikoho nezranily a nezpůsobily žádné škody, ale samotný fakt, že se obchodní metropole Izraele dostala do palebné linie, vyvolal obavy mnohých Izraelců.
 

Pátá baterie Železné klenby měla být podle plánu uvedená do provozu až začátkem příštího roku. Zbylé čtyři baterie jsou rozmístěné na jihu Izraele u hranic s pásmem Gazy, informuje server tvnoviny.sk.
 

Mluvčí armády, kterého citovala agentura Reuters, sdělil, že od středy, kdy začala izraelská ofenziva proti militantům v pásmu Gazy, zachytila Železná klenba nejméně 222 přicházejících střel, což je úspěšnost 90 procent.
 

Systém protiraketové obrany vystřelí raketu vystřelí obrannou střelu jen v případě, pokud spočítá, že by přicházející raketa mohla zasáhnout obývanou oblast.
 

Související obsah


Výrobce systému, společnost Rafael Advanced Defence Systéms uvedla, že poskytuje ochranu před nepřátelskými raketami v dosahu od pěti do sedmdesáti kilometrů a také před dělostřeleckými granáty.
 

Železná klenba byla poprvé využita v dubnu 2011 v oblasti města Beeršeba na jihu Izraele, kdy sestřelila první rakety letící z Gazy.
 

Systém je umístěný na automobilech, je proto lehce přemístitelný. Izrael uvádí, že potřebuje 13 baterií na spolehlivou obranu celé země.
 

Kromě Železné klenby využívá Izrael na svoji ochranu i balistický protiraketový štít Šíp (Arrow) vlastní výroby.
 

fim, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz