APLIKACE TN.CZ
Zpravodajství

U Kolína spadlo vojenské letadlo! Pilot nepřežil

U Kolína spadlo jednomístné vojenské letadlo L-159. Pilot se bohužel nestačil katapultovat. Záchranáři ho našli mrtvého v troskách letounu.

U obce Radovesnice na Kolínsku spadlo v 17:24 vojenské letadlo L-159 Alca. Stoj se vracel z cvičného letu na základnu v Čáslavi. Na letiště ale nedoletěl.


"Viděl jsem to na vlastní oči, málem mi to urvalo komín na chalupě. Pak spadnul do polí pár set metrů za zahradou. Hned jsem sedl do auta a jel tam. Bohužel už jsem pilotovi nemohl pomoci," řekl reportérovi TV Nova svědek neštěstí.


Pilot se nestačil před pádem katapultovat. "Bohužel mohu potvrdit, že pilot byl nalezen mrtvý v troskách letadla," řekla Jana Růžičková, mluvčí Generálního štábu Armády ČR.


Na místo se sjíždějí záchranáři i členové armády, aby neštěstí vyšetřili. Podle svědků se z místa nejdřív ozval výbuch a pak stroj začal hořet. Okolí je nyní obehnáno páskami.


Podle prvních vyšetřovacích verzí by za nehodou mohla stát chyba pilota, který nezvládl výcvik za tmy a mlhy.


"Oslnil nás velký záblesk a pak už jsme slyšeli jen ránu,“ říkají lidé z Radovesnic. U trosek letadla je několik hasičských vozů a nad polem operuje i vrtulník.


Máte fotografie nebo video z místa? Ozvěte se nám za 606 09 09 09 nabo na [email protected].
 

Armáda okamžitě zakázala lety všech zbývajících letounů L-159, které má ve výzbroji.
 


 

Aero L-159 Alca je jednomístný, jednomotorový lehký víceúčelový taktický bojový podzvukový letoun. Je vybaven pro bojovou činnost proti pozemním i vzdušným cílům a je schopen plnění bojových úkolů ve dne, v noci a za ztížených povětrnostních podmínek.

(/hi-tech/cesky-bitevnik-bude-jeste-lepsi.html)]

Hlavním určením letounu je přímá letecká podpora. Je rovněž schopen vedení taktického vzdušného průzkumu a vzdušného boje na krátkou vzdálenost.

vrl s přispěním Davida Garkische, tn.cz / Mediafax

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz