Zpravodajství

OKAMURA O VNITRU: Byl to záměr, jak některé kandidáty zdiskreditovat, uvedl k sčítání hlasů

OKAMURA O VNITRU: Byl to záměr, jak některé kandidáty zdiskreditovat, uvedl k sčítání hlasů
Zdroj: Mediafax

Tomio Okamura se nad vašimi dotazy pořádně zapotil! Nutno dodat, že nic nevzdal a bil se jako pravý samuraj. Nebo spíš jako Moravák? A pak to přišlo! Napadl ministerstvo, že chtělo některé kandidáty zdiskreditovat!

Odkud jste? To byl první dotaz na Okamuru. "To je dobrá otázka, protože lidé mají pořád zmatek v tom, jak je to s mým původem. Jsem ze čtvrtiny Japonec, ze čtvrtiny Korejec a většinový Moravák. V Japonsku jsem strávil pouhých devět let života," odvětil Okamura.
 

Okamura začal lehce, ale pak přešel do ofenzivy. K podivnému sčítání hlasů na petičních arších uvedl: "Já si myslím, že ten způsob, jak se hlasy sčítaly, byl přímo záměr, jak některé kandidáty zdiskreditovat," obvinil Kubiceho ministerstvo podnikatel - všechny odpovědi najdete ZDE!
 

Bobošíková jako uklízečka?
 

JANA BOBOŠÍKOVÁ na chatu ve 12 hodin prozradila, že její kariérní začátky byly velmi složité a pestré. Dokonce se pochlubila, že jeden čas pracovala jako uklízečka. Dnes ovšem přišla do redakce ve šmrncovní černé halence - více ZDE!
 
 

Koho byste rádi viděli jako nového prezidenta vy? Hlasujte v anketě na TN.cz. ZDE!
 

Podívejte se na čtvrteční televizní prezidentskou debatu na TV Nova:
 

Vizitky prezidentských kandidátů

Jana Bobošíková

 

Zdroj: Mediafax

Bývalá novinářka a europoslankyně na konci října odevzdala oficiální přihlášku pro prezidentské volby, na ministerstvu vnitra odevzdala petiční archy se zhruba 56 191 podpisy. Po ministerských odpočtech jí ale zbylo jen 45 429 podpisů. V případě zprůměrování chyb z obou kontrolních vzorků by měla 50 810 podpisů a prezidentské volby by se tak mohla zúčastnit. Do boje o Hrad se epizodně zapojila už v roce 2008, kdy byla nominována KSČM. Po svém projevu a rozpravě zákonodárců nakonec svoji kandidaturu stáhla.
 

V politice se pohybuje od roku 2004, kdy byla zvolena za hnutí NEZÁVISLÍ zvolena do Evropského parlamentu, ze kterého později vystoupila a stala se předsedkyní strany Politika 21. Na české politické scéně se Bobošíkové příliš nedaří, neúspěšně kandidovala na primátorku Prahy, nebyla zvolena ani do Poslanecké sněmovny a Senátu. V roce 2011 se stala předsedkyní strany SUVERENITA – Blok Jany Bobošíkové, která vznikla spojením Politiky 21 a Strany zdravého rozumu.
 

Před tím, než vstoupila do politiky pracovala v médiích. Prošla Českou televizí, Hospodářskými novinami, spolupracovala i s rádiem Frekvence. Během tzv. televizní krize na přelomu roku 2000 a 2001 byla ředitelkou zpravodajství v České televizi. Svoji mediální kariéru zakončila v TV Nova, kde moderovala politický diskusní pořad Sedmička.
 

Tomio Okamura

Zdroj: Mediafax

Moravsko-japonský podnikatel a viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur vstoupil do politiky teprve v roce 2012. V podzimních volbách byl na Zlínsku zvolen senátorem. Ve 2. kole volby porazil hejtmana Zlínského kraje Stanislava Mišáka, když získal dvě třetiny hlasů.
 

Okamura už delší dobu avizoval, že hodlá kandidovat i na českého prezidenta. Svoji kampaň ale oficiálně spustil až po senátních volbách na konci září. Během čtrnácti dní pak získal přes 50 tisíc podpisů. Na ministerstvo vnitra odevzdal 61 966 podpisů, ministerstvo mu však vyškrtalo téměř polovinu podpisů a zbylo mu jen 35 751 signatur. Nepomohl by mu ani přepočet, v případě zprůměrování chyb z kontrolních vzorků by měl 48 858 podpisů. Okamura by tak zákonné podmínky prezidentské volby nesplnil. Přesto hodlá celou volbu napadnout u Nejvyššího správního soudu a uvažuje, že podá stížnost i k Ústavnímu soudu.
 

Okamura se narodil v japonském Tokiu české matce a japonsko-korejskému otci. Do Československa se rodina přestěhovala, když mu bylo šest. V mládí pracoval v Japonsku jako popelář či prodavač popcornu. V roce 1994 začal s podnikáním v cestovním ruchu. V Praze vlastní obchod s japonskými specialitami.
 

Vladimír Dlouhý

 

Zdroj: Mediafax

Vladimír Dlouhý je ekonomem a bývalým politikem. Na konci června na ministerstvu vnitra odevzdal petici s 59 165 podpisy, po ministerském odpočtu mu ale zbylo jen 38 687 podpisů a z prezidentské volby byl vyřazen. Přesto se rozhodl postup ministerstva napadnout u Nejvyššího správního soudu. Dlouhému by příliš ani nepomohlo, kdyby vnitro chyby ve vzorcích zprůměrovalo, měl by totiž jen 48 926 podpisů.
 

Dlouhý vstoupil do politiky krátce po Sametové revoluci, když se stal ministrem hospodářství (1990 – 1992), později ministr průmyslu a obchodu (1992 – 1997). Svoji politickou kariéru přerušil v červnu 1997, kdy se rozhodl odejít ze všech funkcí. V červnu 2012 ale oznámil svoji kandidaturu na prezidenta, 50 tisíc potřebných podpisů získal na začátku října.
 

Bývalý ministr podobně jako Miloš Zeman a Václav Klaus před rokem 1989 pracoval v Prognostickém ústavu Akademie věd. V té době rovněž vyučoval ekonomii. Makroekonomii a hospodářskou politiku přednáší na Karlově Univerzitě dodnes. Živí se jako ekonomický poradce pracuje pro nadnárodní investiční banku Goldman Sachs.

Související obsah


Jeho kritici mu vyčítají fakt, že v roce 1978, v dobách nejtužší normalizace, podle nich z vypočítavosti vstoupil do KSČ. Stranu opustil až v roce 1989.
 


kos, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz