Zpravodajství

V lesích u Jihlavy našli tajné podzemní bunkry. Mají ochránit papaláše před koncem světa?

O třech tajemných bunkrech dlouho téměř nikdo nevěděl. Nacházejí se na Jihlavsku a znovu je pro veřejnost objevil jeden z místních nadšenců.

Ví o nich jen pár vyvolených. Najít je uprostřed rozsáhlých lesů u Ořechova na Jihlavsku je téměř nemožné. Trojice bunkrů měla zůstat navždy utajena.
 

"Jsou stoprocentně funkční. Dveře jsou v původním stavu, říká Miroslav Mareš. Muž, který bunkry uprostřed lesů objevil.
 

Do každého z podzemních objektů scházíte po úzkých betonových schodech čtyři metry pod povrch. Na schody navazuje nízká spojovací chodba a ta vede do jedné větší místnosti.
 

"Je tam filtrační zařízení, které by odsávalo vzduch z povrchu. Byl by zbavován bojových plynů a škodlivin,“ popisuje Mareš.
 

Místnost má na délku asi 15 metrů a vešlo by se do ní asi 25 lidí. Nachází se tam i zařízení, které by sloužilo jako podzemní záchod. "Je to prázdné, připravené k využití, pokud bude potřeba,“ vypráví Mareš.
 

Související obsah


Zařízení mohla sloužit jako ochrana pro důležité osoby režimu. Postaveny byly na začátku 80. let. V případě vypuknutí válečného konfliktu nebo jaderného útoku by se do nich ukryly špičky režimu.
 

"Tyto takzvané ženijní úkryty byly budovány proto aby sloužily v případě válečného stavu,“ potvrzuje Jan Pejšek, tiskový mluvčí ministerstva obrany. Armáda se teď rozhoduje, co s objekty bude. Je možné, že budou na prodej.

vrl s přispěním Davida Pika, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz