Zpravodajství

NEOBJASNĚNÉ PŘÍPADY: V centru Prahy zastřelili novinářku, nikdo neví proč

NEOBJASNĚNÉ PŘÍPADY: V centru Prahy zastřelili novinářku, nikdo neví proč
Zdroj: isifa.com

Za bílého dne zazněl v centru Prahy výstřel, který ukončil život novinářky Svobodné Evropy Molly-Riffel Gordinové. Stalo se tak před patnácti lety. Vražda zůstala dodnes neobjasněna. Přinášíme vám první příběh ze série kriminalistických „pomníčků“ – neobjasněných zločinů.

Ta záhadná vražda se odehrála v podchodu pod magistrálou. Molly-Riffel Gordinová krátce předtím vystoupila z mnichovského rychlíku na Hlavním nádraží. Pak se pěšky vydala známou cestou rovnou do zaměstnání, do redakce Svobodné Evropy, která tehdy sídlila v budově bývalého Federálního shromáždění. Gordinová musela projít parkem a pak nepříliš vábným podchodem pod magistrálou.
 

Bylo 24. července 1997, sotva pár minut po třinácté hodině, když se v podchodu ozval jeden výstřel. Kulka zasáhla devětapadesátiletou novinářku do krku. Smrtělně zraněná žena se dopotácela ještě několik kroků k východu z podchodu a tam se zhroutila.
 

Vražda měla dva přímé svědky – muže, kteří v tu chvíli také procházeli podchodem. Oba ale bohužel jen slyšeli smrtelný výstřel, ale vraha neviděli. Skrýval se za rohem. Jeden z mužů doběhl oznámit vraždu (mobilní telefony tehdy nebyly ještě příliš rozšířené) do nedalekých podzemních garáží. Pak ovšem oba muži ještě před příchodem policistů zmizeli.
 

Na případu okamžitě začalo pracovat šedesát detektivů a policistů. V médiích zveřejnili výzvu, aby se oba svědci policii přihlásili. Přesto to trvalo další dva měsíce, než je policie vypátrala. V Praze byli jen na služební cestě z Ostravy a nechtěli si zřejmě přidělávat starosti.
 

Související obsah

Policie uzavřela kolem podchodu prostor a vyslechla desítky cestujících, kteří se v době vraždy v okolí pohybovali. Zpovídali i tamní bezdomovce a dokázali se dopátrat i cestujících z vlaku, kterým Gordinová přijela. Nic ale k objasnění motivu nebo jména vraha nevedlo.
 

Policisté se zaměřili i na hledání vražedné kulky. Neuspěli ani s detektorem kovů a kulku nedokázali najít ani chemici, kteří na stěnách podchodu hledali stopy olova po odrazu střely. Kulka se nikdy nenašla.
 

Policisté si stanovili mnoho vyšetřovacích verzí i motivů k vraždě. A nešetřili přitom fantazií. Kontaktovali i německé kolegy, aby zjistili, jestli neměl důvod Gordinovou zabít některý z jejích spolupracovníků. Třeba z pomsty – Svobodná Evropa se tehdy stěhovala z Mnichova do Prahy a práci tu získal jen zlomek původních zaměstnanců.
 

Loupežný motiv policie zavrhla hned v počátku. Vrah se po výstřelu k mrtvé ani nepřiblížil. Že by vražda souvisela s novinářskou prací ruské redaktorky? Ani to se neukázalo jako pravděpodobné, protože se nevěnovala nijak ožehavým tématům. I nějakou blíže nespecifikovanou pomstu ruských tajných služeb detektivové zamítli. Při vraždě na objednávku by si vrah určitě zvolil odlehlejší a méně riskantní místo.
 

Z poslední indicie policisté usoudili, že vrah jednal ve zkratu a v náhlém popudu. Našli proto v archivu podobné případy, kdy se rovněž střílelo za bílého dne a obětmi byly ženy. Dva roky před vraždou jen o sto metrů dál kdosi střílel po prostitutce. A pouhý měsíc před vraždou kdosi neznámý vystřelil po dívce na horní části Václavského náměstí, tedy nedaleko od místa, kde zemřela Gordinová. Trefil ji naštěstí jen do ruky.
 

Pak ke slovu přišli soudní psychiatři. Podle nejrůznějších indicií odhadli, že Gordinovou zabil útočný sadista. Ačkoliv i poté policisté pátrali mezi známými devianty po pachateli, nenašli nikoho. Vrah zůstal i patnáct let po vraždě neodhalen. A nejspíš se jeho jméno už nikdy nikdo nedozví.

tn.cz / David Garkisch

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz