Zpravodajství

RADY: Co dělat, když vám sníh ze střechy způsobí škody a zranění?

RADY: Co dělat, když vám sníh ze střechy způsobí škody a zranění?
Zdroj: Mediafax

Na to, že lidé už nemusí před svými domy uklízet zasněžené chodníky, jsme si už celkem zvykli. Menší povědomost už panuje o tom, že za zranění nebo smrt pádem rampouchů nebo sněhu ze střechy, nesou majitelé domů.

Majitelé domů si dosud často myslí, že tzv. „chodníková novela“ zákona z roku 2009 je zbavuje odpovědnosti za všechno, co se na chodníku uděje. Není to tak. Tato novela pouze převedla povinnost majitele domu starat se o cizí chodník před domem na jeho skutečné majitele – tedy zpravidla na města a obce.
 

Toto zbavení odpovědnosti za chodníky někteří majitelé domů aplikují absolutně a myslí si, že nic na chodníku před jejich domem je nemusí zajímat. Vystavují se tak ale velkému riziku, zejména teď v zimě.
 

Související obsah

Sníh a rampouchy na střechách mohou svým pádem zranit, zabít nebo prostě jen způsobit hmotnou škodu. Nejsou to zdaleka zřídkavé případy, jak by se mohlo zdát. Máte-li tedy dům se střechou přesahující do ulice, dávejte na tato rizika zejména v zimě bedlivý pozor.
 

PRO MAJITELE DOMŮ:
 

Zásah hasičů
 

Rozhodně nespoléhejte na to, že k vám několikrát za zimu zaskočí hasiči. Ti mají ze zákona povinnost pomáhat pouze při akutním bezprostředním nebezpečí. Posune-li se vlivem oblevy sníh na kraj střechy, pod kterou je rušný chodník, zřejmě vám hasiči pomohou. To ale už může být pozdě. Pokud navíc hasiči usoudí, že nešlo o bezprostřední nebezpečí, zásah vám naúčtují jako kterákoli komerční firma.
 

Specializované firmy
 

Na to je ostatně dobré upozornit – na internetu (leckdy i přímo na stránkách hasičů) lze najít kontakty na firmy, které se shazováním ledu a sněhu ze střech zabývají. Využijete-li jejich služeb, může vás to vyjít dokonce podstatně levněji, než když budete po nerozvážném telefonátu na linku 150 muset platit výjezd celé hasičské jednotky.
 

Pojištění odpovědnosti
 

Někdy bývá lidově nazýváno i „pojištěním na blbost“. V podstatě jde o pojistku, která kryje námiá neúmyslně způsobené škody. A takovou škodou může být přesně to, když z vašeho domu spadne někomu na hlavu nebo na auto pořádný rampouch.
 

PRO POŠKOZENÉ
 

„V první řadě by si každý měl uvědomit, že pokud mu na auto nebo na hlavu spadne led nebo sníh ze střechy, nejde o jeho vlastní pojistnou událost, ale jde o pojistnou událost majitele domu,“ upozorňuje tiskový mluvčí pojišťovny Allianz Václav Bálek. „Škody se hradí z odpovědnostního pojištění majitele domu,“ dodal mluvčí Bálek.
 

Pokud tedy rampouchy poškodí váš vůz, nemá cenu kontaktovat vaši vlastní pojišťovnu, ale kontaktujte přímo majitele přilehlého domu, který případ bude řešit se svou pojišťovnou. Pokud pojištění nemá, věc musíte řešit domluvou, případně v občanskoprávním sporu.

Co dělat, když mi vznikne škoda pádem sněhu či ledu ze střechy:
 

V první řadě si zajistěte dostatek důkazů o celé události. „Důkazní břemeno je na straně poškozeného. On musí prokázat jak a kde mu vznikla škoda,“ upozorňuje mluvčí Allianz Václav Bálek.
 

V praxi to znamená, že třeba s poškozeným autem nesmíte hned odjet. Ideální je vyfotit si škody i to, kde a jak parkoval. Vyplatí se rovněž sehnat si svědky události. V případě, že škoda není větší než 100 tisíc korun, nemusí u takové nehody asistovat policie. „Pokud ale očekáváte, že budou s majitelem a vyřizováním škody potíže, klidně bych třeba hlídku městské policie přivolal,“ doporučuje Bálek.
 

Hned vzápětí byste se měli začít shánět po majiteli nemovitosti. To on musí kontaktovat svou pojišťovnu, která s vámi začne škody řešit. Pokud pojištění nemá, musí odpovědnost přijmout sám. Pokud to odmítá, platí opět, že se budete muset obrátit na policii a soudy v občanskoprávním řízení. „Zkrátka věc musíte řešit neodkladně. Není možné s autem odjet a začít se škody domáhat za týden, kdy už je třeba po oblevě. Tak by mohly vznikat i pojistné podvody,“ opakuje mluvčí Bálek. „A sežeňte si ihned co nejvíce důkazů. Zlepší to vaši pozici při případném sporu,“ doplňuje.

tn.cz / David Garkisch

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz