Zpravodajství

Cesta na Hrad: Franz je pro léčbu marihuanou, Sobotka proti multikulturalismu

Hosty speciálu Televizních novin TV Nova Cesta na Hrad byli prezidentští kandidáti Přemysl Sobotka a Vladimír Franz. Jak se poprali s otázkami Markéty Fialové?

Česko čeká historicky první přímá volba prezidenta. Hostem speciálu Televizních novin proto budou postupně všichni kandidáti, kteří budou o vaše hlasy bojovat. V posledním duelu se představili senátor Přemysl Sobotka a profesor Vladimír Franz.
 

Oba čelili přijemným i nepříjemným dotazům Markéty Fialové. Pro Vladimíra Franze byla zřejmě nejtěžší otázkou ta, v níž se zmiňoval jeho příklon a zájem o neonacistické hnutí v 90. letech. "Mě ale skutečně zajímaly různé skupiny mládeže. A o Daniela Landu jsem se v dobách jeho Orlíku zajímal jako o potencionálního zpěváka šansonu pro svůj muzikál o třech lidech," nedal se svou minulostí zahnat do kouta Franz. Pak navíc doplnil, že se "nikdy nepral" a že nesnáší žádnou formu extrémismu".
 

Přemysl Sobotka zase musel vysvětlovat rozpory v jeho pohledu na EU, eurozónu a české přijetí eura. Vyzrál na to šalamounsky. "Podmiňuji přijetí eura referendem a jestliže by si to občané přáli, já bych to podepsal," uvedl Sobotka, který tak zároveň odpovídal i na otázku, zda je správné, aby Václav Klaus neratifikoval zákony, o kterých rozhoduje výhradně Sněmovna a Senát.

 

Související obsah


Podobný dotaz dostal i Vladimír Franz, když se Markéta Fialová ptala, zda je rozumné, když se Václav Klaus staví proti zahraniční politice země. "Zahraniční politiku země určuje vláda a prezident by s ní měl být v konsenzu," zněla sebejistá odpověď profesora Franze. Potvrdil tak, že by si rozhodování o zahraniční politice jako prezident neuzurpoval pro sebe.
 

Došla řeč i na drogy. Parlament totiž nedávno schválil zákon, podle něhož se i Češi budou moci léčit konopím. Legalizaci marihuany jako léku Franz bez výhrad podporuje. Na přímý dotaz přiznal i to, že s marihuanou měl jednu zkušenost: "Mě to někdo dal v mých 40 letech, potom jsem usnul a neoslovilo mě to."
 

V následující chvíli zase Přemysl Sobotka čelil dotazu, co je pravdy na tom, že má k alkoholu více než vřelý vztah. "Asi jako každý chlap si rád dám pivo nebo skleničku vína, ale že bych alkoholu nějak výrazně holdoval, to není pravda," reagoval Sobotka. Na přímý dotaz ke svému někdejšímu výroku o multikulturalismu se vyjádřil i k tomuto tématu: "Multikulturalismus je mrtvou myšlenkou, která se neosvědčila."
 

Když měli na závěr oba kandidáti vyslovit, kterého ze svých soupeřů by na Hradě vidět rozhodně nechtěli, oba odmítli sdělit konkrétní jméno. Jen Přemysl Sobotka podotkl, že podle něj by neměl mít budoucí český prezident komunistickou minulost.

Související obsah

Senátora Sobotku navrhli na Hrad poslanci a senátoři z ODS. On tedy podpisy na petiční archy sbírat nemusel. O jeho kandidatuře na prezidenta se začalo mluvit už před dvěma lety. S kandidaturou souhlasil v případě, že od své strany získá silný mandát. To se mu po jeho vítězství ve vnitrostranických primárkách nad Evženem Tošenovským nakonec podařilo. Mezi jeho koníčky patří sport. Ještě než vstoupil do politiky, hrál závodně volejbal a věnoval se vysokohorské turistice.
 

Na petiční listy Vladimíra Franze se podepsalo 88 388 lidí. Podle posledních průzkumů jsou jeho voliči hlavně v řadách středoškoláků. Franz je přední český hudební skladatel a malíř, autor scénické hudby a od počátku 90. let vůdčí osobnost nově se utvářející podoby českého postmoderního dramatu.
 

V současné době působí jako pedagog Divadelní fakulty AMU, kde léta vede Kabinet scénické hudby. Přednáší také na Filmové fakultě AMU a jako pedagog působil i na brněnské FAVU. Je rozvedený, má dceru a žije s fotografkou Idou Saudkovou.

Podívejte se na minulý díl Cesty na Hrad s Táňou Fischerovou a Zuzanou Roithovou

kos, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz