Zpravodajství

Zpackaná prezidentská volba: Příště se možná podpisy budou sbírat přes Czech Point

Zpackaná prezidentská volba: Příště se možná podpisy budou sbírat přes Czech Point
Zdroj: Mediafax

Zákon o přímé volbě se příliš nepovedl, je kritizován ze všech stran a klidně se může stát, že budeme mít protiústavně zvoleného prezidenta! I proto už ministerstvo vnitra začala pracovat na úpravě pravidel pro příští volbu.

Historicky první přímou volbu českého prezidenta rozhodují soudy. Nejvyšší správní soud už rozhodl a ze třech vyřazených kandidátů, kteří sice na ministerstvu vnitra odevzdali přes 50 tisíc podpisů, ale po odečtu chyb je úředníci vyřadili, vrátil do hry pouze Janu Bobošíkovou. Vladimír Dlouhý a Tomio Okamura se svou stížností neuspěli. Jenže je možné, že tímto rozsudkem tahanice nekončí.
 

Oba totiž zvažují napadnout prezidentskou volbu u Ústavního soudu. I proto se může stát, že sice v lednu zvolíme prezidenta, ale soud rozhodne, že volba byla protiústavní! V tom případě by sice nově zvolený prezident nemusel abdikovat, ale je otázka zda by bylo jeho úřadování morální. Variant je však ve hře více.
 

To, že prezidentská volba skončí u Ústavního soudu je téměř jisté. Stížnost prý určitě podá advokátka Klára Samková. Ta sice na své podpisové archy získala jen 128 podpisů, ale od začátku jasně deklarovala, že zákon je diskrimační. O tom, že zákon týkající se prezidentské volby je zpackaný, mluvil i předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa ve čtvrtek otevřeně přiznal, že některé části zákona jsou protiústavní!
 

Související obsah


Kvůli obrovským zmatkům okolo volby a hlavně ve sběru podpisů, kdy někteří kandidáti měli v kontrolních vzorcích až polovinu neplatných, chce ministerstvo vnitro zareagovat úpravou zákona. Podle portálu iDnes.cz je jednou z variant, že by sběr podpisů mohl probíhat přes Czech Pointy. V tom případě se dá očekávat, že hranice potřebných podpisů se sníží. Nyní potřebovali kandidáti získat 50 tisíc podpisů občanů, nebo 20 podpisů poslanců či 10 senátorů.
 

Související obsah


Podobnou variantu sběru podpisu, ještě před rozhodnutím Nejvyššího správního soudu, navrhoval Tomio Okamura. Ten řekl, že nechápe, proč se v Česku musel zákon opět tvořit na "zelené“ louce, zatímco v okolních státech přímé volby už jsou léty prověřené. Jako příklad uvedl Rakousko, kde kandidáti potřebují 6 tisíc úředně ověřených podpisů.

tn.cz / hmr
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz