Zpravodajství

Poslanci si před Vánocemi zvedli platy! Polepší si o 5 tisíc díky tomuto poslanci

Poslanci odhlasovali zákon, kterým si navýšili platy. Návrh podal Jan Čechlovský (ODS). Polepší si až o pět tisíc korun měsíčně.

Sněmovna se dnes opět ukázala. V době, kdy politici radí lidem, aby si utáhli opasky, si poslanci zvýšili platy. Měsíčně si polepší až o pět tisíc korun.

Zákonodárci se o svých platech dlouho dohadovali. Nakonec ale vymysleli fintu, jak si na penězích polepšit. A to díky pozměňovacímu návrhu Jana Čechlovského z ODS.
 

Ten přišel s tím, aby se nezúčtovatelné náhrady politiků sice danily, ale aby z nich zákonodárci neodváděli sociální a zdravotní pojištění. Týká se to například pracovních cest nebo diet.
 

"Aby bylo průzračně jasné, co pozměňovací návrh Čechlovského znamená: když ho poslanci schválí, zvýší si příjmy. To chci, aby bylo jasné. Kdo to schválí, ten si zvedl plat," uvedl předseda Věcí veřejných Radek John před hlasováním.
 

Související obsah


Tento návrh sněmovnou prošel, notně k tomu přispěli poslanci ČSSD a KSČM, kteří se zdrželi hlasování a vůbec se nepřihlásili do systému. Tím podstatně snížili potřebný počet hlasů pro to, aby návrh prošel. Proti zvýšení poslaneckého platu se postavil například Petr Gazdík, Miroslav Kalousek (oba TOP 09) nebo Jiří Paroubek (NS-LEV 21), naopak pro zvedla ruku třeba vicepremiérka a ministryně obrany Karolína Peake (LIDEM) a celá ODS kromě sedmi nepřihlášených poslanců.
 

Snížení kvora okomentoval ministr financí Kalousek. "Zdvořile zdravím opozici, která posledně bombardovala vládu, že předložila varianty zákona a že to byl alibismus. Tentokrát jste se vy nealibisticky vypnuli ze systému. Konečně vím, co to je alibismus a co ne," řekl.


Zvednou se i platy soudců


Zvýší se i platy soudcům a státním zástupcům. Normu, která to předpokládá, dnes zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila bez rozpravy Sněmovna. Předloha zvyšuje koeficient pro výpočet platů soudců z 2,5násobku na 2,75násobek průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře.


Platy zástupců se od soudcovských odvíjejí, jsou na 90 procentech. Předloha se netýká platů ústavních soudců.

vrl, tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Z vraždy mladé irské učitelky byl obviněn Slovák (31)

Z vraždy třiadvacetileté učitelky Ashling Murphyové byl ve středu irskými úřady obviněn slovenský státní příslušník Jozef Puška (31). Podle BBC žil zadržený v Tullamore ve středním Irsku a po sdělení obvinění byl umístěn do vazby. Jeho právník požádal o bezplatnou právní pomoc a tlumočnické služby. Policisté v souvislosti s vraždou zdrželi ještě jednoho podezřelého muže, ten byl propuštěn bez obvinění.

Krátká zpráva

Vůdce gangu pašeráků lidí dostal 15 let vězení

Belgický soud odsoudil šéfa vietnamského gangu pašeráků lidí k 15 letům odnětí svobody a pokutě 920 000 eur. Vo Van Hong (45) byl hlavou skupiny, která byla zodpovědná za úmrtí 39 Vietnamců, kteří byli v říjnu 2019 nalezeni udušení v návěsu kamionu na jihovýchodě Anglie. V loňském roce britský soud odsoudil v této kauze další čtyři podezřelé k trestům odnětí svobody v rozmezí od 13 do 27 let.

Píše se na Deník.cz