Zpravodajství

Největší "záškolák" parlamentu je Michal Hašek (ČSSD). Byl při třetině hlasování

Největší "záškolák" parlamentu je Michal Hašek (ČSSD). Byl při třetině hlasování
Zdroj: Mediafax

Při důležitých hlasováních ve Sněmovně i v druhé polovině roku nejčastěji chyběl Michal Hašek (ČSSD), oproti prvnímu pololetí se ale polepšil. Výplývá to z pravidelné analýzy sdružení KohoVolit.eu, které docházku zákonodárců dlouhodobě sleduje.

Ač poslanec a jihomoravský hejtman Hašek stále platí za největšího absentéra Sněmovny, svou docházku přeci jen podle analýzy v druhém pololetí zlepšil. Zatímco se totiž v první polovině roku účastnil jen třech procent důležitých hlasování, nyní to bylo 32 procent.
 

(/vtipy/vtipy-dnes-na-tema-politici-2.html)]


Mezi poslance s nejhorší docházkou do Sněmovny v druhé polovině roku 2012 patří také nezařazený Josef Dobeš, který se zúčastnil 35 procent důležitých hlasování, poslanec ČSSD Josef Tancoš (42 procent), poslanec ODS a ministr zemědělství Petr Bendl (45 procent), poslanec ČSSD Alfréd Michalík (45 procent), poslanec LIDEM Martin Vacek (45 procent) a nezařazený poslanec Pavel Bém (48 procent).
 

Naopak mezi „vzorné“ poslance se stoprocentní účastí patří Rudolf Chlad (TOP 09), Josef Cogan (TOP 09) či Jiří Rusnok (LIDEM). Oproti prvnímu pololetí se nejvíce "zhoršil" Jaroslav Krupka (ODS), který se v prvním pololetí zúčastnil 86 procent hlasování, v druhé polovině roku už však jen 49 procent. Docházka výrazně klesla i Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD), Janě Černochové (ODS) nebo Martinu Vackovi (LIDEM).
 

Související obsah

Podle sdružení KohoVolit.eu se tak opět potvrzuje, že poslanci, kteří vykonávají jinou funkci, mají nižší docházku do Sněmovny. "To se týká nejen hejtmana Michala Haška, ale i mnoha členů vlády, například Petra Nečase, Karla Schwarzenberga nebo Miroslava Kalouska. Ti všichni měli ve druhé polovině roku podprůměrnou účast," uvedl analytik sdružení Kamil Gregor.
 

Hlasování se celkově nejméně účastnili poslanci Věcí veřejných a ČSSD. Naopak nejvyšší účast vykazuje dlouhodobě KSČM a TOP 09. "Někteří poslanci se vymlouvají, že chodit do Sněmovny 'nemá smysl', protože vládní koalice pohodlnou většinou prohlasuje cokoli. Ve druhé polovině roku už byl ale poměr hlasů jen velmi těsný, a docházka řady poslanců zůstala i přesto tristní," dodal Gregor.
 

Analytici KohoVolit.eu vybrali pro analýzu pouze důležitá hlasování, tedy hlasování o návrzích zákonů, o mezinárodních smlouvách a o aktech Evropské unie. Celkem se jednalo o 566 hlasování uskutečněných od června do prosince, což představuje 30 procent všech hlasování v tomto období. Hlasování v červnu nebyla zahrnuta do analýzy prvního pololetí, protože web Sněmovny byl v té době poruchový. Z analýzy byli také vyřazeni poslanci, kteří nebyli členy dolní komory po celé sledované období, a David Rath.

tn.cz / mediafax / gar

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz