Zpravodajství

Lidí bez práce výrazně přibylo, nezaměstanost stoupla na 9,4 procenta

V České republice je zase o něco více lidí bez práce. Míra nezaměstnaosti stoupla na 9,4 procenta. Oproti předchozímu měsíci je o skoro 40 tisíc nezaměstnaných více.

Míra nezaměstnanosti v České republice v prosinci stoupla na 9,4 procenta, ve srovnání s předchozím měsícem bylo bez práce o 36 813 lidí více. Informovalo o tom ve středu ministerstvo práce a sociálních věcí prostřednictvím údajů z Úřadu práce ČR.

Tradičně vyšší nezaměstnanost vykázaly i během prosince ženy, kterých bylo bez práce 10,6 procenta. Proti tomu míra nezaměstnanosti mužů vzrostla během sledovaného měsíce na 8,4 procenta.
 

(/vtipy/vtipy-dnes-na-tema-prace.html)]

Nejvyšší míra nezaměstnanosti byla k 31. prosinci 2012 v okresech Bruntál (18 procent), Jeseník (16,4 procent), Most (16 procent), Znojmo a Chomutov (shodně 15,1 procent). Naopak nejnižší v okresech Praha-východ (3,6 procent), Praha-západ (4,4 procent), Praha (4,5 procent) a Mladá Boleslav (5,1 procent).

Související obsah

Analytik skupiny Citfin Tomáš Volf připomněl, že nezaměstnanost roste již čtvrtý měsíc v řadě, přičemž již šestý měsíc neklesla. Naposledy jsme nad devítiprocentní hranicí byli v lednu loňského roku. "Vzhledem k tomu, že ekonomické výhledy na další měsíce nejsou nijak růžové, k prosincovému růstu nezaměstnanosti přispělo také to, že firmy neprodlužovaly smlouvy na dobu určitou končící k 31. 12. 2012," vysvětlil Volf.

Podle jeho slov šetří všichni a všude, což znamená jen další poklesy zakázek. Slabá je jak domácí, tak také zahraniční poptávka. "Vláda škrtí výdaje, firmy se obávají dalších měsíců, takže příliš neinvestují a domácnosti utrácejí pouze za nezbytné zboží a spotřebu zbytného odkládají," konstatoval ekonom a dodal: "Navíc podnikové objednávky v Německu hlásí pokles a na méně si přijdou i maloobchodníci v eurozóně, což je pro exportní ČR problém."
 

(/videa/nevzali-vas-do-prace-smejte-se-tomu.html)]

Podporu v nezaměstnanosti poskytovaly v prosinci 2012 úřady práce 107 937 uchazečům o zaměstnání, což představuje 19,8 procenta osob vedených v evidenci. O měsíc dříve podporu v nezaměstnanosti dostávalo 18,4 procenta uchazečů o zaměstnání, v prosinci 2011 to bylo 25,6 procenta.

Na jedno volné pracovní místo nyní připadá v průměru 15,6 uchazeče, z toho nejvíc v okresech Havlíčkův Brod (116,6), Jeseník (94,6), Olomouc (87,8), Chomutov (68,2) a Jindřichův Hradec (62,2). Celkem úřady práce evidovaly koncem loňského roku 34 893 volných pracovních míst.

Související obsah

Od ledna 2013 se bude používat nový ukazatel registrované nezaměstnanosti v České republice s názvem Podíl nezaměstnaných osob. Bude vyjadřovat podíl nezaměstnaných ze všech obyvatel v daném věku. Dosavadní míra nezaměstnanosti poměřuje uchazeče o zaměstnání pouze k ekonomicky aktivním osobám. Na konci prosince tento nový ukazatel dosáhl hodnoty 7,4 procenta.

tn.cz / mediafax / hru
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Královna Alžběta už zase pracuje

Britská královna Alžběta II. se vrátila ke svým povinnostem. Virtuálně přijala na audienci dva velvyslance. Přes internet hovořila s Gunnem Kimem z Koreje a Markusem Leitnerem ze Švýcarska. Královna by se měla 1. listopadu zúčastnit recepce o změně klimatu. Závěrečné rozhodnutí k její účasti by mělo přijít do víkendu, napsal deník Daily Mirror.

Píše se na Deník.cz