Zpravodajství

Schwarzenberg prohrál v momentě, když poslal Beneše do Haagu

Schwarzenberg prohrál v momentě, když poslal Beneše do Haagu
Zdroj: TV Nova

Ve druhém kole prezidentských voleb přesvědčil voliče Miloš Zeman. Proč Karel Schwarzenberg prohrál? Nejvíc mu uškodilo to, když poslal prezidenta Beneše před soudní tribunál.

Kontroverzní Benešovské dekrety
 

Karel Schwarzenberg se ohledně dekretů vyjádřil, že nejdou zrušit, protože zanikly díky přijetí Listiny základních práv a svobod. Dodal, že Němcům by už nikdo majetek nevracel. Upozornil ale, že Beneš by dnes za svoje rozhodnutí skončil před mezinárodním soudem v Haagu a Němcům se omluvil. Toto jeho vyjádření bylo však záměrně překrouceno a objevovaly se výkřiky, že Němci si budou nárokovat zabavený majetek.
 

Otázka češství

Češi nedokázali překousnout, že Karel Schwarzenberg má "cizácký původ", jeho manželka mluví pouze Německy a knížeti je špatně rozumět. Jak sám říká, žbrblá.

Věk

Karel Schwarzenberg patřil mezi nejstarší kandidáty a i tento fakt hrál v jeho neprospěch. Přestože podle lékařské zprávy byl k výkonu funkce způsobilý, mnoho lidí o tom pochybovalo. Jeho pospávání ve Sněmovně nedělalo dobrý dojem.

Související obsah

Inzerát v Blesku

Pravděpodobně nerozhodnuté voliče ovlivnil i inzerát v Blesku proti Schwarzenbergovi. Na celé stránce byl otištěn text s titulkem "Nevolte Karla Schwarzenberga", kde kandidáta obviňují například z toho, že "připravuje půdu pro vrácení majetku potomků válečných zločinců". Inzerát zadal pražský advokát Vladimír Zavadil.

Podpora velkých stran

ČSSD podpořila Miloše Zemana, zatímco ODS Karla Schwarzenberga. Slovo sociálních demokratů mělo pravděpodobně velkou váhu, protože se momentálně těší daleko větší oblibě než občanští demokraté.
 

ČTĚTE NA DOMA.CZ

Therese Schwarzenberg: Takto elegantní mohla být naše první dáma

tn.cz / anš
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Bitcoin zažil strmý pád, cena měny klesla o 70 tisíc korun

Cena digitální měny bitcoin zažila v pátek strmý pád. Může za to krok čínské národní banky, která oznámila, že platby ve virtuálních měnách jsou nezákonné. Hodnota bitcoinu klesla o zhruba 70 tisíc korun na 901 478 korun za kus.

Píše se na Deník.cz