Zpravodajství

Klause sundávali kvůli amnestii, Zemana na spoustě míst ani nepověsí!

Kauza prezidentských portrétů pokračuje, před měsícem odpůrci amnestie předčasně sundávali ze zdí fotografii Václava Klause. Teď to vypadá, že mnohde portréty s Milošem Zemanem ani nevyvěsí!

Na školáky už nebude ze zdi dohlížet prezident, mnoho škol totiž nemá na portréty budoucí hlavy státu Miloše Zemana peníze, další pak poukazují na to, že podobu nového prezidenta zná každý.
 

Podobizna nového prezidenta všude viset nebude. S tím nemá problém ani premiér Petr Nečas. "Nebudeme vydávat žádné doporučení vyjma toho, aby to panu prezidentovi na těch fotkách slušelo," řekl šéf kabinetu.
 

To, že se portrét Miloše Zemana na řadě míst neobjeví, je jednoduché. Školám a dalším institucím chybí peníze. Fotka sice přijde na 30 korun, ale pokud škola má například dvacet tříd, stálo by jí to šest stovek. "V současné době neuvažujeme, že bychom ho vyvěšovali úplně ve všech třídách. Jeden obraz asi bude v nějakých společných prostorách," říká zástupkyně ředitelky jedné z hradeckých škol Jitka Sálová.
 

Dalším důvodem, proč podle některých portrét do tříd nepatří, je politika. Žáci prý hlavu státu dobře znají z novin nebo televize.
Jsou ale i takové školy a úřady, kde nového prezidenta vyvěsí. Nechtějí totiž porušit tradici. Za 165 let se na zdech vystřídalo už 12 hlav státu a Zeman by se stal třináctou.
 


Oficiální portrét nového prezidenta stejně dosud ani nevznikl. V rámci veřejné služby Miloše zemana vyfotí ČTK, zřejmě tento týden, nicméně bez přítomnosti médií. Pak bude záležet, která tiskárna si koupí licenci na tisk a prodej podobizny.

hmr s přispěním Jakuba Vrány, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz