Zpravodajství

Zeman vyhrál volby díky lžím, ale jeho vítězství platí, rozhodl soud

Zeman vyhrál volby díky lžím, ale jeho vítězství platí, rozhodl soud
Zdroj: isifa / VLP / Divíšek Martin

Výsledek prezidentských voleb definitivně platí, Nejvyšší správní soud (NSS) dnes rozhodl poslední tři stížnosti. Ani jednomu z celkem 109 podnětů soud nevyhověl, i když připustil, že se v rámci kampaně odehrály nezákonnosti.

"Nejvyšší správní soud obdržel celkem 109 návrhů týkajících se volby prezidenta; z nich 64 odmítl pro opožděnost nebo z jiného důvodu, například neodstranění vad návrhu. Čtyřiadvaceti se zabýval meritorně a zamítl je. Zbývající podání vyřídili jednotliví soudci volebního senátu přípisy, protože u těchto podání shledali, že se nejedná o volební stížnosti ve smyslu zákona, o kterých by soud mohl rozhodovat,“ shrnula proces mluvčí NSS Sylva Dostálová.

Soud se pozastavil u dvou stížností, které mířily na způsob, jakým vedl kampaň Miloš Zeman, jeho tým nebo lidé, kteří s nově zvoleným prezidentem přímo nespolupracovali. Do této kategorie spadá především právník Vladimír Zavadil, bývalý důstojník StB, který zaplatil nactiutrhačský inzerát v Blesku. Tvrdil například, že Karel Schwarzenberg připravuje cestu pro návrat českého majetku sudetským Němcům. Inzerát vyšel po dva dny těsně před druhým kolem voleb.

Související obsah

"Soudci připomněli, že jakákoliv přímá volba je svázána nejen s pozitivním zdůrazněním vlastních předností, ale i s prvky negativních sdělení, která mají za cíl voliče odradit od volby protikandidáta. Samotné vedení negativní kampaně, které se soustředí na chyby, nevýhody či slabé stránky protivníka, není protizákonné, má ale své normativní hranice,“ zhodnotila Dostálová s tím, že NSS nemůže pískat všechny volební fauly, ale rozhodovat jen z hlediska (ne)platnosti voleb. Soud prohlásil, že nemůže a nechce být rozhodcem etiky.

A vzápětí NSS připustil, že v kampani došlo na lži a nezákonné postupy. Podle jeho soudu, ale ne natolik, aby ovlivnily fakt, že na Hrad míří Zeman, nikoli Schwarzenberg.

Související obsah

Na Zemanův účet tečou miliony, jména dárců prezident zatajuje

"V posuzovaných případech šlo konkrétně především o inzerát otištěný v deníku Blesk v první den druhého kola volby a dále o šíření nepravdivých informací o vystěhování paní Bílé ze zámeckého bytu v Čimelicích, o údajné podpoře Bernda Posselta protikandidátovi Karlu Schwarzenbergovi či o pokusy spojovat rodinu kandidáta s fašistickým a nacistickým hnutím. Soud shledal, že se v těchto případech opravdu jednalo o nepravdivá tvrzení i lži. Dospěl tak k závěru, že v průběhu volební kampaně došlo k nezákonnostem schopným ovlivnit volební výsledek, avšak nikoliv tak intenzivním způsobem, který by mohl konečný výsledek změnit,“ řekla mluvčí.

Soud rozhodl, že Karel Schwarzwenberg měl šanci na pomluvy a nařčení reagovat, měl prostor je vyvrátit. Až na jednu výjimku, kterou je právě Zavadilův inzerát. "V těchto volbách se s výjimkou zmíněného inzerátu v deníku Blesk vždy jednalo o tvrzení a informace, na které mohl protikandidát K. Schwarzenberg, případně jeho podporovatelé, přiměřeně zareagovat a je pak věcí voličů, jakým způsobem celou situaci zhodnotí. Volební senát proto všechny tyto návrhy na neplatnost volby prezidenta zamítl,“ uzavřela Dostálová.

Soud v nálezu zdůrazňuje, že mu nepřísluší, aby postihoval a hodnotil lži v kampani, byť se jedná o porušení zákona o volbě prezidenta: NSS může jenom rozhodnout, jestli výsledek platí, nebo ne. To považuje za zásadní zásah do voličské vůle, proto rozhodoval opatrně. Ale názor si soudci přeci jen neodpustili: "Soud se ztotožňuje s názorem navrhovatele, že řada tvrzení Miloše Zemana se mnoha lidem mohla jevit jako nekorektní, demagogická a některá dokonce lživá. Zeman a jeho tým využívali různé způsoby, jak si na svoji stranu naklonit veřejné mínění a naopak co nejvíce poškodit svého protikandidáta. (…) Je pravdou, že Miloš Zeman Karla Schwarzenberga velmi nekorektně přirovnal k Sudeťákovi.“

NSS se rozhodl, že nezpochybní výsledky voleb, protože v politické kampani se – zjednodušeně řečeno – s ostrými lokty počítá a Schwarzenberg měl čas reagovat a lži vyvracet.

S výjimkou inzerátu v Blesku, za kterým stojí bývalý důstojník StB Vladimír Zavadil. "Tento inzerát obsahuje přinejmenším jedno nepravdivé tvrzení, a to poděkování Karla Schwarzenberga Berndu Posseltovi za jeho podporu. Tím byl porušen zákaz uvádět nepravdivé údaje. Stejně tak byla lživá informace, podle níž jsou na zámku manželky Karla Schwarzenberga nacistické symboly. V obou případech došlo k porušení zákona.“

Soud ovšem dospěl k závěru, že protizákonnost nedosáhla takového stupně, aby zvrátila výsledek prezidentské volby, navíc se nepodařilo prokázat spojení zavadila se Zemanovým týmem.

Nic už tak nebrání, aby si Zeman 8. března užil inauguraci a chopil se svého prezidentského úřadu. Jedním z jeho prvních úkolů je doplnění počtu ústavních soudců, kam se mohou stěžovatelé nespokojení s rozhodnutím NSS teoreticky obrátit.
 

kms, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz