Zpravodajství

Unikátní průzkum: Kvůli jódu se v Česku rodí méně inteligentní děti

Unikátní průzkum: Kvůli jódu se v Česku rodí méně inteligentní děti

Podle dvouletého unikátního průzkumu pojišťovny VZP dokonce těhotné Češky ohrožují své plody, jelikož jim chybí dostatek jódu. Je zjištěno, že u lidí, kteří trpí rakovinou je hladina jódu v organismu výrazně snížená a v organismu žen nemocných rakovinou prsu jód prakticky chybí.

Průzkumu se zúčastnilo 3486 těhotných žen, u 662 z nich se vyskytly problémy se štítnou žlázou. Těmto 19 procentům žen chyběl dostatek jódu, který je důležitý pro správné fungování štítné žlázy. Ta totiž vyrábí důležitý hormon thyroxin, který novorozenec nedokáže vyrobit sám. Dokonce 3,3 procenta žen mělo tak špatné výsledky, že to ohrožovalo život ještě nenarozeného dítěte.
 

„Únava, vypadávání vlasů, zhoršený metabolismus, slabá imunita a špatná vitalita pleti mívají společného jmenovatele – nedostatek jódu. Tím nevědomky trpí většina obyvatel vnitrozemských států,“ uvedla výživová specialistka Zuzana Hlinecká. Naprosto zásadní vliv jódu na lidský organismus, inteligenci, fyzickou odolnost i plodnost odhalili vědci už v první polovině minulého století a vlády vyspělých zemí poté nařídily jódem obohacovat sůl. V Česku se sůl joduje už od 50. let.
 

„Bohužel to ale neznamená, že ve všech produktech, které obsahují sůl, je také jód. Většinu běžně užívaných potravin dnes firmy vyrábějí s pomocí potravinářské soli, která jodovaná není,“ upozornila lékařka Sylvie Špitálníková z nemocnice v Havlíčkově Brodu.

(/zdravi/jak-se-rodi-v-rakousku-system-ktery-slape.html)]

Jód je důležitý nejen pro správnou funkci těla, ale především proto, že jeho absence těžce poškozuje zdraví. Podráždění, skleslí a unavení lidé, kteří nemohou klidně spát, často ani nemají podezření, že by jim jód mohl chybět.

Doporučená denní dávka jodu u dospělých je 150-200 mikrogramů. Těhotné ženy však potřebují dvojnásobné množství jódu. To je možné jednak díky mořským produktům (porce lososa obsahuje 200 mg, makrela 145 mg) nebo tabletkám.

(/zdravi/jak-se-rodi-v-cizine.html)]

„Pokud člověk kompletně změní svůj jídelníček a bude jíst pravidelně mořské ryby a řasy s vysokým obsahem jódu, výživového doplňku už nebude třeba. Ne každý je však schopen takové změny životního stylu,“ podotýká výživová poradkyně Zuzana Hlinecká. 

Snížená funkce štítné žlázy vede k tomu, že ženy nemohou otěhotnět, donosit dítě nebo má plod menší vzrůst a sníženou inteligenci. U dětí, které se narodí ženám s nedostatkem jódu, bývá pozorován zpomalený vývoj či pozdější hyperaktivita.

Těhotné ženy se o nedostatku jódu mohou dozvědět při endokrinologickém vyšetření, které stojí u nás kolem pěti set korun.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ NA POKLIČKA.CZ: Chcete mít chytré děti? Jezte ryby!

Snižte si své životní náklady. Spočítejte si, ZDE.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz