Zpravodajství

Máte strach z rakoviny? 10 způsobů, jak se ji lékaři pokoušejí léčit

Máte strach z rakoviny? 10 způsobů, jak se ji lékaři pokoušejí léčit
Zdroj: Isifa/ Mediafax/ Thinkstockphotos

Zvracení, bolesti, nesnesitelná únava a vypadání vlasů. Tak si lidé představují chvíle, kdy jim lékaři diagnostikují zhoubný nádor. Skutečně jde o dlouhé umírání v krutých bolestech? Anebo lékaři znají možnost, jak rakovinové bujení zastavit? Rakovina je přitom u některých nádorů léčitelná, anebo lékaři dokáží život pacienta výrazně prodloužit a zpříjemnit.

Tady je 10 nejčastějších způsobů, jak lékaři bojují s rakovinou.

1. Hormonální léčba


● V současné době má hormonální léčba své nezastupitelné místo v léčbě nádorů prsu, dělohy, prostaty a některých onemocnění krvetvorby.


● Druh hormonů, který má být použit pro vaši léčbu, vybírá lékař po zvážení celé řady faktorů, z nichž nejdůležitější jsou diagnóza, rozsah onemocnění, typ předchozí léčby a výsledky této léčby.


● Hormonální léky se nejčastěji užívají ve formě tablet, méně časté je podávání nitrosvalové nebo podkožní.
 

● Jedná se o léčbu dlouhodobou, která může trvat několik měsíců i let.
 

● Léčba hormonálními léky je všeobecně lépe snášena než chemoterapie. Má minimum nežádoucích účinků
 

Související obsah

2. Biologická léčba
 

● Tzv. léčba šitá na míru. Působí jiným mechanismem než chemoterapie. Neničí nádorovou buňku, ale cíleně zablokuje její další nekontrolované množení.

(/zdravi/novinky-v-lecbe-rakoviny-specialni-lek-se-uz-testuje-v-praze.html)]

3. Operace

● Operace je nejstarším způsobem protinádorové léčby. V řadě případů se jedná o jedinou možnost, jak vyléčit nemocného s nádorovým onemocněním.
 

● Způsob provedení operace je plně v rukou chirurga, nejlépe specialisty na operace nádorových onemocnění. U některých nádorů se operace nepoužívá, např. při onemocnění krve či takových, které je možno léčit jiným způsobem (některé nádory dělohy, prostaty).

(/zdravi/rakovina-prsu-10-zpusobu-jak-snizit-riziko-nemoci.html)]


 

● O načasování operačního výkonu v rámci dalších metod protinádorové léčby rozhoduje tým lékařů pod vedením onkologa.
 

● Vyjmutý nádor (případně i mízní uzliny) se vyšetřuje pod mikroskopem (histologie) a podle výsledku se rozhodne o další léčbě.

(/zdravi/jake-mate-riziko-rakoviny-cipku-otestujte-se.html)]

4. Ozařování


● Ozařování patří k základním prostředkům protinádorové léčby. Zářením lze vyléčit téměř třetinu zhoubných nádorů.
 

● V léčebných aplikacích se nejčastěji používá gama záření a urychlených elektronů.
 

● Když je ozářen velký objem tkáně, mohou se objevit slabost, malátnost, bolesti hlavy, únava.
 

● Radioterapie stále patří mezi základní složky protinádorové léčby a přináší plné uzdravení tisícům nemocných i přes určité, obvykle dočasné nepříjemné nežádoucí účinky.

● Při současných možnostech zaměření paprsků jsou lékaři schopni nádor zlikvidovat i bez operace.
 

● Ozařovat lze zevně, přes kůži, případně zavádět zářič do tělních dutin (např. nádory dělohy, průdušnice).
 

(/zdravi/serial-ulice-zemrel-predstavitel-rockyho-podlehl-rakovine.html)]

5. Chemoterapie
 

● Podávání speciálních léků má za úkol zabránit vzniku metastáz, šíření nádoru. I po jeho odstranění operací mohou totiž v těle zůstat zhoubné buňky.
 

● Např. nádory varlat lékaři umějí zcela vyléčit i ve stadiu metastáz.

● Chemoterapie se obvykle podává formou nitrožilních injekcí nebo kapaček, méně často se využívá nitrosvalových injekcí nebo běžných tablet užívaných ústy.
 
 

● Nemocného sice chemoterapie připraví o vlasy a může způsobovat nevolnost a jiné potíže. Nežádoucí účinky se vůbec nemusí vyskytnou.


6. Podpůrná léčba
 

● Její pomocí se předchází nežádoucím účinkům např. chemoterapie – tlumí nevolnosti, omezuje její nežádoucí účinek na krvetvorbu.
 

● Jde o podávání nejrůznějších léků, které umožňují dodržet plánovaný rozsah protinádorové léčby (chemoterapie, radioterapie a imunoterapie).

7. Hypertermie
 

● Hypertermie je výzkumnou metodou protinádorové léčby, při které je oblast nádoru ohřívána na teploty kolem 41 – 45 °C. Při této teplotě se zpomaluje dělení nádorových buněk a zhoršuje prokrvení nádoru.

● Jako zdroj tepelného záření se používají mikrovlné záření, ultrazvukové vlny, termofory, tepelně vyhřívané jehly apod. Tato metoda se nikdy nepoužívá samostatně, ale vždy v kombinaci s dalšími metodami protinádorové léčby.

8. Laserová léčba
 

● Tento typ léčby používá k ničení nádorových buněk vysoce intenzivní světlo vytvářené lasery.
 

● Lasery se používají při léčbě povrchových nádorů kůže a očních nádorů. Nádor je zničen tepelným účinkem paprsku.

● Lasery nacházejí uplatnění při léčbě nádorů kůže, dutiny ústní, mozku (laser musí být instalován na operačním sále), a pokud se zdroj laserového světla zavede endoskopem do jícnu, průdušek nebo tlustého střeva, nebo cystoskopem do močového měchýře, lze léčit nádory i v těchto lokalizacích.
 

● Základní nevýhodou laserové léčby je nízká prostupnost světelného paprsku tkání, což znemožňuje léčit lasery nádory silnější než 3 cm.
 

9. Kryoterapie
 

● Tento druh léčby se používá na některých chirurgických pracovištích k léčbě lokálně pokročilých nádorů kůže nebo konečníku.

● Cílem léčby je snížení nepříjemných příznaků, které doprovází růst nádoru, jako jsou krvácení, zánět, bolest, neprůchodnost konečníku apod. Používá se speciální kontaktní sondy, které jsou chlazeny tekutým dusíkem.
 

● Na některých gynekologických pracovištích se používá zmrazování tekutým dusíkem k odstranění přednádorových změn na děložním čípku ne odstranění počínajících nádorů děložního čípku.
 

10. Genová léčba
 

● Nádory vznikají nahromaděním řady genetických poruch v jedné buňce. Se vzrůstajícím počtem těchto poruch se buňka stále více vymyká z regulačních mechanismů těla a stává se buňkou nádorovou. Ta se překotně dělí a tak vzniká nádor.


● Geny se dopravují do cílových buněk pomocí tzv. vektorů, což jsou speciálně upravené viry, částice zlata s navázaným genem nebo tukové kapénky (lipozómy).
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz