Zpravodajství

Itálie je ve slepé uličce, volby skončily patem

Itálie je ve slepé uličce, volby skončily patem
Zdroj: Reuters

Italské parlamentní volby skončily patem. Vítězem se sice stala středolevá koalice Piera Luigiho Bersaniho, většinu ovšem bude mít jen ve sněmovně, ne v Senátu.

To je velký problém, protože v Itálii je pro stabilní vládu potřeba, aby měla většinu v obou parlamentních komorách, které jsou si rovny a zákony musejí procházet oběma komorami. Pokud mají platit, musejí je schválit jak sněmovna, tak Senát.

Podle konečných výsledků voleb získala koalice v čele s Demokratickou stranou (PD) 29,5 procenta hlasů, středopravicový tábor expremiéra Silvia Berlusconiho pak 29,1 procenta. V dolní komoře stačilo Bersaniho uskupení těsné vítězství, protože díky prémii pro vítěze získává automaticky 340 ze 630 křesel.

V Senátu je však situace složitější. Středolevé strany dostaly od tří čtvrtin oprávněných voličů 31,6 procenta hlasů a budou mít 113 z 315 volených křesel, blok kolem Berlusconiho strany Lid svobody (PdL) dostal 30,7 hlasů a díky volebnímu systému bude mít 116 křesel.

To znamená, že ani když se Bersaniho koalice spojí s centristy odcházejícího premiéra Maria Montiho (9,1 procenta hlasů a 18 křesel), nebude mít většinu v horní komoře, která má stejné pravomoci jako komora dolní.

Je možné, že tento výsledek skončí dalšími parlamentními volbami. Nejistota a obavy z dalšího vývoje se již odrážejí na mezinárodních finančních trzích a podepisuje se na cenách ropy i akciových trzích. Akcie na newyorské burze zaznamenaly největší jednodenní pokles od listopadu. Kvůli volebnímu výsledku oslabilo euro, a to jak vůči dolaru, tak japonskému jenu.

mediafax.cz/Jitka Zadražilová
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz