Zpravodajství

PSÍ SPECIÁL: Odbornice mluvila o výcviku psů. Na co si dát pozor?

PSÍ SPECIÁL: Odbornice mluvila o výcviku psů. Na co si dát pozor?
Zdroj: TV Nova

Pořídili jste pejska a nevíte si s novým chlupatým miláčkem rady? Právě pro vás je určen následujícího rozhovor s cvičitelkou Petrou Vyplelovou. Zajímavé tipy se tam ale mohou dozvědět i zkušenější pejskaři.

Každý by chtěl mít doma poslušného pejska. Cvičitelka Petra Vyplelová portálu TN.cz prozradila několik tipů a triků, jak nejlépe vychovat svého chlupáče. Kromě samotné výchovy nám Petra prozradila i to, jak hodně se máme svému hafanovi věnovat.
 

Zdroj: TV Nova

 

Když si pořídíme pejska, co by mělo následovat jako první?
 

Každý majitel, který si domů přivede pejska, by se měl zamyslet, co s ním chce dělat. Každý pejsek potřebuje pohyb a nějakou aktivitu, málokteré plemeno rádo jenom sedí na gauči a nic nedělá. Jednou z možností je, že s ním budete sportovat. Těch sportů je v dnešní době velké množství. Ale ještě předtím, než ho začneme připravovat na nějakou soutěž, tak bychom měli štěňátko, které si přineseme domů, začít cvičit, aby bylo schopné doma nějakým způsobem fungovat. Aby nám například neničil věci. Každý pes by měl umět základní pokyny ovladatelnosti: přivolání, chůzi u nohy, sedni, lehni, zůstaň na místě. Teprve potom můžeme uvažovat o nějakém sportu pro našeho pejska.

Přihlaste se do soutěže


Jak tedy máme začít s výcvikem psa?

 

Pokud je člověk už trochu zkušený, tak může cvičit sám doma. Pokud není zkušený, má prvního pejska, je dobré, aby vyhledal nějakého odborníka, který mu pomůže s výchovou. Jak už jsme naznačili před tím, každý pejsek by měl umět přiběhnout na přivolání a základní povely pro ovladatelnost, tedy sedni, lehni, zůstaň a chůzi u nohy. Toto by měl zvládnout každý pes, ať už je to čivava, yorkšír nebo německá doga.
 

Pokud bych si pořídil prvního pejska, na koho bych se měl obrátit, aby mně s výcvikem pomohl?
 

Jsou různá kynologická centra, kam můžete s pejskem zajít. Je jich obrovské množství, takže má každý šanci si najít nějaký ten cvičák poblíž svého bydliště. Všechny informace se dají snadno dohledat na internetu.

Podívejte se, jak cvičili pejsci v úterní Snídani s Novou:
 


 

Co je dobré dělat, abychom správně vycvičili pejska?
 

Určitě důležitá je motivace. Je důležité, aby ten měl nějaký důvod pro nás pracovat. Proto je důležité ho odmalička naučit pracovat, můžeme ho motivovat pomocí nějaké hračky či pamlsku. Ten pejsek se naučí, že dostane odměnu a bude pracovat stejně, jako my pracujeme pro peníze.
 

V úterní Snídani s Novou se mluvilo nejen o výcviku pejsků, ale také o sportech pro hafany:
 


 

Naopak nějaké tresty asi při výcviku nejsou příliš vhodné...
 

To je velice složitá otázka. Záleží, co pojmete jako trest. Trest totiž nemusí být jen to, že psa bijete. Jsou i jiné formy trestů, které majitelé za ně nepovažují a běžně je používají. Na druhou stranu pokud tomu pejskovi není fyzicky ubližováno, tak si nemyslím, že by to bylo něco zásadně špatného.
 

(/radyanapady/poridte-si-pejska-budete-stihlejsi-zdravejsi-a-veselejsi.html)]


Na závěr ještě jedna otázka. Když si pořídím psa, jak hodně bychom se mu měli věnovat?

 

Já říkám, že pokud na něj člověk nemá čas alespoň dvě hodiny denně, neměl by si ho pořizovat! Není to jen o chození na cvičák, ale je potřeba s ním pracovat doma. Potom je třeba s ním chodit i na procházky a je třeba mu poskytnout prostor pro relax.
 

Přihlaste se do soutěže

tn.cz / hmr

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz