Zpravodajství

VELKÉ SROVNÁNÍ: Kolik stojí dítě ze zkumavky?

VELKÉ SROVNÁNÍ: Kolik stojí dítě ze zkumavky?
Zdroj: isifa.com

Párů, které mají problémy s početím, stále přibývá. Východiskem je asistovaná reprodukce, která ale může dost provětrat vaši peněženku. Web TN.cz a portál Penize.cz pro vás proto připravily srovnání cen umělého oplodnění.

Obecně lze říci, že pokud se jinak zdraví partneři neúspěšně pokoušejí o početí jeden rok, měli by vyhledat lékařskou pomoc. Než to však udělají, obvykle utrácí zanedbatelné částky (30 až 200 korun) za těhotenské či ovulační testy. Potom nastává období, ve kterém se pár už sexu nevěnuje rekreačně, ale začíná mnohem víc plánovat. To už ale moc zábava nebývá.
 

Když se totiž otěhotnění nedaří doma, začne pár zjišťovat možné příčiny u odborníka. Ženě by je měla pomoci odhalit gynekologická vyšetření, zatímco u muže takzvaný spermiogram, pomocí kterého se zjišťuje kvalita a množství spermií. A když lze příčinu jednoznačně stanovit, určí lékaři nejvhodnější postup. Redakce TN.cz a Penize.cz připravily velké srovnání!

Podívejte se, na kolik vyjde umělé oplodnění:

Problémy u ženy

Pokud je problém v nedostatečné tvorbě a zrání vajíček (oocytů), dostane žena hormonální přípravky na podporu jejich uzrávání. Tuto podpůrnou léčbu zahrnují téměř všechny metody asistované reprodukce. Pojišťovny hradí určité množství léků. Doplatek závisí na množství léků, které žena potřebuje nad rámec toho, co hradí pojišťovna. Za jeden cyklus to může být od dvou do deseti tisíc.
 

Související obsah


Problémy u muže

Je-li zjištěna příčina neplodnosti u muže (malé množství spermií nebo jejich snížená pohyblivost), jehož partnerka má průchodné vejcovody, bývá velmi účinná metoda takzvané intrauterinní inseminace (IUI). Při které se zavádí mužovo sperma do dělohy ženy. Jde o finančně nenákladnou metodu (cca 1500 korun), která může být i velmi účinná.
 

Mimotělní oplodnění

Daleko dražší a komplikovanější je metoda IVF (mimotělní oplodnění). Po předchozí hormonální stimulaci jsou odebrána vajíčka, která jsou pak spojena živném roztoku se spermiemi partnera. Oplodněná vajíčka se po 48 až 72 hodinách vloží do dělohy a čeká se, zda organismus matky embryo přijme. Tento proces hradí pojišťovna, která za jeden takový cyklus zaplatí kolem 26 tisíc korun.
 

Je-li nutné spermii pomoci tak, že se injekcí vpraví do vajíčka (metoda ICSI), připlatí si pár pět až osm tisíc. Na dva až pět tisíc korun vyjde prodloužená kultivace embryí, kterou lékaři také někdy doporučují. Oplodněná vajíčka se v tomto případě nechají v laboratorních podmínkách několik dní, což umožňuje vybrat nejodolnější zárodky, které mají větší šanci na přežití.
 

Související obsah


Další metoda – asistovaný hatching – stojí dva až čtyři tisíce korun a používá se u embryí, která mají problém uchytit se v děloze. Zbývající embrya je možné zamrazit a případně použít k dalšímu pokusu. A zmražení (kryokonzervace) a úschova vyjdou na zhruba tři tisíce korun.
 

To už je však 30 tisíc, které musíme vydat z vlastní kapsy. A tím to končit nemusí. Nákladné jsou i metody, při kterých se muži musí spermie odebrat operativně (metody MESA či TESE), nebo při kterých se na žádost páru nechávají jednotlivá embrya geneticky vyšetřit kvůli případným dědičným chorobám (metoda PGD).


DALŠÍ PODROBNOSTI A INFORMACE O CENÁCH NAJDETE ZDE!

s přispěním Penize.cz, tn.cz / zdg
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Auto v Praze srazilo dva chodce. Jsou vážně zranění

Vážná nehoda se stala v sobotu v noci v pražských Holešovicích. Auto tam srazilo dva chodce. "40letý muž utrpěl velmi vážný úraz hlavy a mnohačetná poranění. Po resuscitaci jsme ho převezli do motolské nemocnice. 39letý muž utrpěl úraz nohou a hlavy. Při vědomí jsme ho transportovali do vinohradské nemocnice," informovali na twitteru záchranáři. Policisté nyní zjišťují, co se přesně stalo, a zda dvojice přecházela přes přechod. "Alkohol u řidiče osobního auta byl negativní," sdělila policie.

Píše se na Deník.cz