Zpravodajství

Zima děsí i obchodníky. Jarní zboží zřejmě budou muset zlevnit

Z mrazivého počasí si dělají hlavu už i obchodníci. Namísto lehkých svetříků a kolečkových bruslí prodávají stále zimní bundy a lyže. A třeba kamna se po internetu prodávají až o 3x více než v minulém roce. Naopak jarní kolekce oblečení zákazníky zatím příliš nelákají. Není vyloučeno, že je obchodníci budou muset zlevnit.

"Během dnešního dne má především na východě území napadnout dalších dvacet centimetrů nového sněhu," říká rosnička TV Nova Petra Svoboda. Svátky jara jsou za námi, na letní čas si zvykáme už dva dny a rosničky pořád předpovídají ne studené, ale rovnou ledové meze. Horko je z toho ale jen obchodníkům. Ti mají už dávno připravený jarní sortiment. A fronty nikde. "Jsou plné sklady a čekáme na ten příhodný okamžik, kdy poptávka přijde," potvrzuje generální ředitel obchodu Mall.cz Marek Liška.

Grily, kolečkové brusle, sekačky na trávu, teď má podobné zboží nálepku LEŽÁK. Zákazníci dávají přednost na březen netradičnímu zboží. "Kamen se letošní březen prodalo o 300 % více než minulý rok, u radiátorů je to téměř o 100 % a například u infrasaun je to také téměř o 100 %," doplnil Liška.

V obchodech můžete v těchto dnech narazit na kuriózní situace. Vedle plavek nabízí i zimní bundy. "Kupuji manželce hůlky, chtěli bychom o víkendu ještě na lyže, pokud to vyjde," řekl muž v obchodě. "My nekupujeme jarní. My ještě kupujeme zateplené oblečení," svěřila se další zákaznice. "S ohledem na počasí jsme nezahájili tak brzy výměnu zimního sortimentu za jarní a letní. V letošním roce začínáme až teď,“ přiznala Martina Kudláčková, ředitelka prodeje společnosti Sportisimo.

Obchodníci se ale bojí mluvit v konkrétních číslech a doufají, že jim slunce pokladny naplní. Ekonomové jsou ale opatrnější. A i oni přešli na zimní terminologii. "Šikovný obchodník z toho dokáže vybruslit, na druhou stranu je léto pro obchodníky období, kdy tolik obchodů nedělají, takže letošní rok pro ně bude složitější," myslí si ekonom Stanislav Dostal mladší.

Dlouhá zima má tak možná jednu výhodu. Obchodníci nevylučují, že se budou snažit jarních kolekcí zbavit ve velkých výprodejích.

Pavlína Kosová, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz