Zpravodajství

Pozor! E-cigareta vás může i zabít! V Evropě už ji raději zakazují

Pozor! E-cigareta vás může i zabít! V Evropě už ji raději zakazují
Zdroj: Isifa.com/ thinkstockphotos.com

Kouření škodí zdraví. Tato informace je mnohokrát prokázaná a je všeobecně známá. A právě kvůli tomu stále více lidí sahá po elektronické cigaretě. Jenže ta obsahuje náplň zvanou e-liquid, která může být zdraví škodlivá stejně jako obyčejná cigareta.

E-cigareta se stala v posledních letech velkým hitem. Nejen v Česku, ale v mnoha zemích po celém světě. Lidé po ní stále častěji sahají v domnění, že tím ochrání své zdraví od škodlivých látek v běžných cigaretách. Jenže to má háček.

Nikdo prý totiž přesně neví, co tekutá náplň elektronické cigarety – takzvaný e-liquid – vlastně obsahuje. V mnoha zemích už se na tento problém podívali ostřejší optikou a přijali příslušná opatření. Česká republika se zatím tváří, že se nic neděje. Na náš dotaz ohledně této skutečnosti odpovědělo ministerstvo zdravotnictví informací, že se problematikou zabývá v některé z plánovaných novel. Mluvčí přislíbila, že poskytne podrobnější vyjádření, dosud se tak bohužel nestalo.

Související obsah

O možných problémech, které elektronická cigareta svému uživateli může způsobit, dobře ví v Norsku, Turecku, Švýcarsku i Číně, kde ji vynalezli. Ve všech těchto zemích elektronickou cigaretu už také raději zakázali.

Další státy zavádějí další přísná opatření, která regulují především prodej náplně e-liquidu. Látka bývá klasifikována jako lék. Proto smí být distribuována právě jen v lékárnách z přísných podmínek, stejně jako ostatní léčiva. Náplně, které si můžete koupit v lékárně, pak jsou samozřejmě podrobně testovány, aby nebyly zdraví škodlivé.

Související obsah

Známé jsou i případy, kdy elektronická cigareta dokonce vybouchla a svého majitele vážně zranila. Američan Tom Holloway musel po explozi e-cigarety na operaci. Výbuch mu vyrazil všechny zuby a částečně utrhl čelist.

tn.cz / hru
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz